Rant Vergisi Nedir Rant vergi Ödemesi ve Takibi Nasıl Yapılır

/ 8 Kasım 2017 / 2 / yorumsuz
Rant Vergisi Nedir Rant vergi Ödemesi ve Takibi Nasıl Yapılır

İmar durumunda meydana gelen değişiklikler sonucunda eski ve yeni değer arasındaki farkın yansıtılması, rant vergisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, rant vergisi kimlere yansıtılır

Rant Vergisi Nedir?
İmar durumunda meydana gelen değişiklikler sonucunda eski ve yeni değer arasındaki farkın yansıtılması, rant vergisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, rant vergisi kimlere yansıtılır, kimler etkilenir?
Rant Vergisi
İmar değişikliklerinin meydana gelmesi durumunda eski ve yeni değer arasındaki fark vergilendiriliyor ve arsa sahibi rant vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Örnek vermek gerekirse, arsanın yanında yol yapımına başlanması takdirinde vatandaş, belediyeye başvuruda bulunarak imar değişikliği talebinde bulunabiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda eski ve yeni değer arasındaki fark vergilendiriliyor ve arsa sahibi söz konusu farkı ödüyor. İmar değişikliği, belediye tarafından yapılmış ise söz konusu değer artış payı yüzde 40 ve yüzde 60 arasında; vatandaşın talebi üzerine yapılmış ise de yüzde 80 ve yüzde 100 arasında belirleniyor. Meydana gelen farkın ödenmemesi durumunda bedel arsa ya da ev olarak da ödenebiliyor.
Rant Vergisi Ödemesi ve Takibi
Rant vergisinin ödemeleri yapı ruhsatı alımı esnasında ya da yapının ilk satışı esnasında yapılıyor. Belirlenmiş olan ödeme miktarı, nakit olarak ya da kat karşılığı şeklinde ödenebiliyor. Miktarın bir sene boyunca eşit şekilde taksitlendirilerek ödeme imkanı sunulması da mümkün oluyor. Ödemenin başlamaması durumunda taşınmaz mal hakkında bir satış işlemi gerçekleştirilemiyor ya da yapı ruhsatı verilemiyor.
Bölgede imar değişikliği olup olmadığını öğrenmek için belediyelerin internet sitesinden ya da muhtarlıklara ve yerel gazetelere verilen ilanlardan faydalanmak mümkün oluyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.