Rant Vergisi Nedir? Kimler Ödemek Zorunda

 

Yapılan imar değişikliklerinin sonucunda ilk değerler ile yeni değerler arasında çıkan farkının ödenmesi için yansıtılan tutara rant vergisi denmektedir. Aradaki fark olarak geçen rant vergisini ödemek ile yükümlü olan kişi ise arsanın yasal sahibidir. Bu vergi yasasına göre; arsanızın yanından yol yapımının olması halinde Belediye’ye başvurarak imar değişikliği talebinizi oluşturabiliyorsunuz. Talep sonrasında ise arsanızın ilk değeri ile yeni değer arasındaki fark ise rant vergisi adı altında oluşturarak arsa sahibinin ödemesi ile yükümlendiriliyor. Arsa hakkında yapılacak imar değişikliğini sizler değil de Belediye tarafından yapılıyorsa, arsanın değeri Belediye tarafından imar başlatıldığı için %40 ile %60 arasında arttırılıyor. Vatandaş tarafından gerçekleştirilen imar değişikliğinde ise bu oran %80 ile %100 arasında değişiyor. Yasalar içerisinde meydana gelen bu durumda arsa sahibi rant vergisi adı altında imar değişikliği tutarını nakit olarak ödemez ise arsa ya da ev karşılığı olarak da ödenebileceği belirtilmektedir.

Değer Artış Uygulaması

 

Arsalar üzerinde yapılan imar değişikliğiyle oluşan yeni değer arsaların değerini belirliyor. Yeni değer ile eski değer arasında ki oluşan fark ise arsa sahibine rant vergisi olarak yansıtılıyor. Bu sistem 14 Ocak 2015 tarihinden itibaren Belediyelerin ya da vatandaşların talebi üzerine uygulanıyor. Gerçekleşecek uygulamalar komple olarak imar planlarının bütünü incelendikten, bölge olarak da iyice araştırıldıktan sonra uygulamaya geçilmektedir. Belediye tarafından talep aranmaksızın yapılacak olan imar sahası 50 bin metrekareden büyük olması şartı gerekmektedir. İmar değişikliği vatandaş tarafından yapılacak ise 50 bin metrekareden küçük olması gerekmektedir.

Rant Vergisi Gayrimenkul Sektörünün Dışında Kalıyor

 

Herhangi bir evinizden ya da arsanızdan rant vergisi alınabilmesi için öncelik olarak arazinizin imara geçmesi ya da mevcut yapınızın değerinin artırılması gerekmektedir. Bu yüzden mevcut emlak sahipleri bu durumdan etkilenmeyerek gayrimenkul sektöründe rahatça satış yapabilmektedir. Bu yüzden arsa sahasına inşaat yapan müteahhitler ile konunun ilgisi bulunmadığından emlak fiyatlarında da bir değişiklik gösterilmemektedir. Rant vergi sistemi sadece arsa sahibi vatandaşlar ile Belediye arasında geçen yasal ve sistematik bir olaydır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz