Uzun zamandır üzerinde çalışmaların yürütüldüğü imar yasası ile ilgili hükümet kanadı düğmeye bastı. Mevcut olan yasa üzerinde yapılacak yeni düzenlemeler ile beraber parsel bazlı

Parsel Bazlı İmar Tadilatı İçin Düğmeye Basıldı
Uzun zamandır üzerinde çalışmaların yürütüldüğü imar yasası ile ilgili hükümet kanadı düğmeye bastı. Mevcut olan yasa üzerinde yapılacak yeni düzenlemeler ile beraber parsel bazlı imar tadilatı için yasaklama getirilmesi ve artık bu uygulamanın sona erdirilmesine kesin veriliyor. Yine mahalle sınırları içerisinde yer alacak olan binaların kat sayısı içinde sınırlama uygulanacak ve bu kat sayısının üstünde olan bina yüksekliğine kesinlikle izin verilmeyecek. Yani tüm binalar standart bir yüksekliğe sahip olacak. 
Rant Vergisi İçin Alternatif Ödeme Yöntemleri Aranıyor 
Yine uzun zamandır gündemde olan ve merakla beklenen rant vergisi düzenlemesi için de yeni çalışmalar yapıldığı duyuruldu. Bunlardan biride rant vergisinin ödemesi için nakit para yerine konut ya da arsa kullanımına izin verilmesi olarak öne çıkıyor. Bu sayede müteahhitlerin ellerindeki nakit parayı rant vergisi için kullanma zorunluluğu ortadan kaldırılacak ve bu kaynaktan elde edilen gelir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projelerine aktarılacaktır. 
Kimseye Torpil Yapılmayacak 
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki üzerinde büyük bir titizlikle üzerinde çalıştıkları Belediyeler Yasası ve İmar Yasası ile beraber artık hiç kimseye torpil yapılmayacağını vurguladı. Parsel bazında imar tadilatı yapılmasının artık imkânsız bir hale getirilmesi için özel bir metin üzerinde çalıştıklarını belirten Özhaseki herkese belirlenen emsalde inşaat hakkı verileceğinin altını çizdi. 
 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.