Rant Vergisinde Söz Artık Belediyelerin Olacak

Uzun bir dönem büyük tartışmaların yaşanmasına neden olan rant vergisi için sona yaklaşıldı. Konu ile ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki getirilen yeni düzenlemeler ile adil bir uygulamanın amaçlandığını dile getirdi.

Her Belediye Kendi Rant Vergisi Oranını Kendisi Belirleyecek

Özhaseki rant vergisi için tahsil edilen tutarın İstanbul ile Sivas arasında eşit olmayacağını dile getirerek yeni çalışmalar ile beraber her belediyenin kendi vergi oranını belirlemesine olanak sağlanacağını belirtti. Bu sayede İstanbul’da yaşayan kişiler gerçek vergi oranlarının uygulandığı vergilendirmeye tabi tutulurken Sivas’ta yaşayan kişilerin de yüksek vergi dilimi nedeni ile mağdur olmasının önüne geçilecek. İl statüsünde olan yönetimler kendi vergi oranlarını belirleyecek ve belirlenen bu oranlar yönetmelikte yer alarak uygulamaya tabi tutulacak.
 
Rant Vergisi Nedir?

Son yıllarda İstanbul’da pek çok büyük projenin birbiri ardına hayata geçirilmesi ile gündeme gelen rant vergisi yapılan yeni projeler sonucunda binanın emsal oranında artış yaşanması ya da burada bulunan bir arsanın imara açılması durumunda alınacak olan vergidir. Değer artış payı olarak isimlendirilen, halk arasında ise rant vergisi olarak isimlendirilen bu vergi tutarı oluşan değer artışından kamunun da payını alarak devlete yeni gelir kapılarının açılmasıdır. Geçmişte bunun pek çok örnekleri yaşanırken belediyelerin bu oranı kendi belirleme haklarının getirilmesi ile daha eşit bir uygulama mümkün olacaktır.

Rant vergisini nasıl buluyorsunuz ?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz