Rayiç Bedel Nedir?

Bir ev veya arsa satıldığında, piyasa değeri piyasanın gerçeğe uygun değeri olarak tanımlanır. Rayiç bedelin belirlenmesinde ülkenin ekonomik koşulları ve piyasadaki arz talep dengeleri önemlidir. Belediyeler bu değerlere göre rayiç bedelleri düzenler.

Rayiç Bedelleri Belirleyen Etkenler?

Taşınmaz mülkünün yaşı, şehrin merkezine yakınlığı veya mesafesi, alışveriş ve eğlence merkezleri, sosyal-kültürel alanlar ve eğitim merkezleri gibi yerin özellikleri oradaki nüfusun sosyo-ekonomik özellikleri rayiç bedellerini belirlemedeki önemli etkenlerdir.

Rayiç Bedelleri Kim Belirler?

Gerçeğe uygun rayiç değerin belirlenmesi, Maliye Bakanlığınca valiliklere gönderilen değerlendirme sonrasında valilikçe atanan bir komisyon tarafından yapılır. Bu komisyonda, belediyelerce belirlenen ilgili yetkililer bulunur. Arazinin ve arsanın aksine, taşınmaz bina veya konut ise, inşaatın amortismanı(yıpranma payı) hesaba katılır.

Bitiş tarihi ile satış tarihi arasındaki süre bir yıldan fazla ise,% 2 amortisman gerçeğe uygun değerden düşülür. Buna ek olarak, binanın veya evin gerçeğe uygun değerini belirlemek için, aktarma veya satış için uygun olan arazi payı eklenmeli ve hesaplanmalıdır.

Konutun satış fiyatının veya gerçeğe uygun değerinin bağımlı olduğu belediyeden öğrenilir. Bu bilgilere arsanın veya parselin ada pafta parsel numarasından  veya mahalle, cadde ve sokak bilgilerinden erişilebilir.

Rayiç Bedeller ile Taşınmazın Gerçek Değerleri Aynı mıdır?

Rayiç bedeller, taşınmazın gerçek değerinin kimi zaman 4/1 oranında düşük kaydedildiği görülmüştür. Hiç bir zaman satış bedelleri ile rayiç bedelleri aynı olmaz. rayiç bedeller belirlenirken gayrimenkulun değeri minimum şekilde değerlendirilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz