Rayiç Değeri İtiraz Davası Açanlara KHK Engeli!

Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız ay içerisinde belediye meclisleri rayiç değeri için kullanılacak olan oranları yeniden belirlemiş, ancak ortaya fahiş rayiç bedelleri çıkmıştı. Mağdur olan vatandaşlar Tüketici Mahkemelerinin teşviki ile beraber belediyelere karşı rayiç bedeli itiraz davası açmıştı. Açılan dava sayısı 40 bine yaklaşırken Kanun Hükmünde Kararname ile gerçekleştirilen düzenleme sonrasında ne yazık ki bu davalar hükümsüz kalmış oldu.

Dava Açanlar Belediyelere Yargılama Ücreti Ödeyecek

Kanun Hükmünde Kararname ile beraber gerçekleştirilen düzenlemeler nedeni ile davasız kalan rayiç bedeline itiraz davası sonrasında mahkemeler düşürülen davalar için davacı tarafın belediyelere yargılama ücreti ödemelerine hükmetti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Emekli Hâkim Avukat İzzet Doğan verilen bu kararın hatalı olduğunu savundu. Doğan yapmış olduğu açıklamada “Yargılama ücretinin dava açan taraflardan alınması kesinlikle doğru değil. Dava konusuz kalmış olsa bile mahkeme yargılamaya devam etmeli, dava açıldığında haksız olan tarafı belirleyerek dava masraflarını o taraftan almalıdır” dedi.

Emsal Karar Dikkate Alınmalı

Konu hakkında emsal karar bulunduğuna dikkat çeken Doğan daha önce açılan kayıp kaçak bedeli davasında Ankara BAM 4. Hukuk Dairesi tarafından verilen karara dikkat çekti. Açmış olduğu rayiç bedeli nedeni ile mağdur olan ve yargılama ücretini ödemeye mahkûm edilen kişilerin ise istinaf kararını beklemeleri öneriliyor. İstinaf mahkemesi kararı çıkmadan önce tüketicilerin ödeme yapmaları öneriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz