Reasürans Ne demek?

Yapılacak riskin sigorta edilmesinde sonra yine belli bir kısmının ya da tamamının tekrardan sigorta edilmesi işlemidir. Sigorta yapan şirketler müşterilerin teminat verdikleri risklerinin büyük meblağlı hasarlarının bazıları aynı zaman dilimine gelebilmektedir. Bu durumuna karşı diğer büyük hasarlardaki ödemelerin yapılmasında zorlanmamak için reasürans (mükerrer sigorta) yaptırmaktadır.

Reasürans hizmeti veren sigorta şirketleri yalnız başına kaldıramayacakları kendilerine ait olan sermayeleri, hoşgörülüğü yani öz varlıkları açısından mali yönde olabilecek riskleri sigorta yaptırma imkanı sunmaktadır. Bazı mali rakamlar esas ölçü alınarak, iş branşları esası ile ortaya çıkarılan saklama payları, sedan şirkete ait olan risk sorumlulukları gösteren miktarı, ayrıca da bu miktarı aşan meblağ farklı reasürans sigorta anlaşmaları ile başka reasürans şirketlerine devredilebilmektedir. Reasürans muamelesinde yapılan riski bu şekilde başka şirkete devreden şirkete sedan, devir alan şirkete reasürör denilmektedir.

Reasüransa Duyulan Gereksinimin Nedenleri

Şirket olarak yapılan büyüme ya da geniş yelpaze ile açılma durumlarında reasürans hangi aşamada gerekir, sedan şirketiyle reasürör arasında olan risk transfer işlemi, senelik anlaşmalar olmaksızın da yapılabilmektedir. Sedan şirket, her ayrı risk için de gerekirse reasüröre müracaat yapılabilmetedir.

  • Rizikonun çoğalıp yayılması,
  • Sigortayı yapan işletmenin iş kabul kapasitesinin daha artması,
  • Sigortayı yapan işletmenin iş kabul esnekliğinin çoğalması,
  • Sigorta şirketinin mali yapısının destekleniyor olması,
  • Birikim (Kümül) Fazlasının çıkartabileceği doğal afet hasarlar tespit kontrolü,
  • Sigortacıya reasürörden gelen teknik bilgi aktarımıdır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz