Reddi miras davası nasıl ve nerede açılır? Mirasın reddi aslında mirasçılar tarafınca sulh mahkemesinde hem sözlü hemde yazılı beyan ile yapılabilmekte. Sulh hakimi ise sözlü yada yazılı ret beyanını bir tutanak yolu ile tespit edip, gereken sonuca varıyor.

Reddi miras davası nerede ve nasıl gerçekleşir?

Yasal ile atanan mirasçılar mirası reddedebilirler.Ölüm tarihinde mirası bırakan ödemeden aczi açıkça belli olan tespit edilirse, miras reddedilmiş zaten sayılacaktır. Ancak terekenin borca batık olduğu bir neden var ise, reddi miras davası açması gerekiyor. Reddi miras davası ise nasıl açılır merak konusu olmuş durumda.

Reddi miras süresi nedir?

Reddi miras süresi nedir? Bunu belirtmeden dava açma konusuna geçmeyelim dedik. Miras, 3 ay içerisinde reddedilebiliyor. Bu süre zarfında yasal mirasçılar için mirasçı oldukları yada sonradan öğrendikleri ispat edilmedikçe, mirasbırakanın ölümünden haberdar olup; vasiyetname ile atanan mirasçılar için kendilerine beyan edilen tarih itibari ile işleme geçiyor.

Buna ek olarak koruma önlemi için terekenin yazımı mevcutsa reddi miras süresi ile yasal yada atanmış mirasçılar yazım işleminin bittiğinin sulh hakimi tarafından kendi taraflarına beyan edilmesi üzerine başladığı ifade edilmekte.

Reddi miras davası nerede açılır?

Miras reddinin, mirasçılar tarafınca sulh mahkemesine hem sözlü hemde yazılı bir beyan ile yapabilmekte. Reddin hem kayıtsız hemde şartsız olması ilk kural olduğunu belirtelim. Sulh hakimi ise sözlü yada yazılı olan ret beyanını tespit ediyor. Bir süre içerisinde yapılan ret beyanı, mirasın açılmış olan sulh mahkemesinde özel kütüğe işlenip, reddeden mirasçının isteği üzerine reddi gösteren bir belgede verilmekte.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz