Reddi Miras Ücreti

Miras denilince aslında tüm akrabalar, eşler, dostlar sevinirken bazı zamanlarda miras sadece maldan, mülkten oluşmamaktadır. Bazen anne, baba gibi kişilerden mal, mülk yerine borçta miras olarak kalabiliyor. Bu durum da ise mirasçılar, mirasları kabul etmemektedir. Bu durum ise reddi miras olarak adlandırılmaktadır. Peki, reddi miras nasıl yapılır, ücreti var mı, nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor soruları akıllara gelmektedir. Bizde sizlere bu yazımızda reddi miras hakkında bilgiler paylaşacağız.

Reddi Miras Nedir?

Reddi miras, anne, baba gibi yakınlarınızın vefatı sonrasında sizlere kalan tüm haklara denmektedir. Bu hakları bazı zamanlarda mirasçılar kabul etmemektedir. Bu hak ise mirasçılara nasıl mirasın kabulü verilmiş ise mirası reddetme hakkınız da bulunmaktadır. Bu konu ise reddi miras olarak isimlendirilmektedir. Reddi miras süresi ise vefat sonrasında kişilerin belli süreler içerisinde itiraz etmesi ile yapılmaktadır. Bu süre ise vefat eden mirasçınızın 3 ay içerisinde mirası reddetme işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu sürenin aşımından sonra ise mirası reddetme hakkınız ortadan kalkmaktadır.

Reddi Miras Davasında Harç Bedeli

Reddi miras yapmak isteyen bir kimse reddi miras ücreti yani harcı ödemek zorundadır. Bu durum ise karara bağlanan dava sonucunda sizlere kesilen bir bedel olacak olup, oldukça cüzi bir miktarda yapılmaktadır. Reddi miras dilekçesi ile Sulh Hukuk Mahkemelerine dilekçe yazarak reddi miras işlemleri başlata bilinir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz