Londra’da bulunan Oxford Economics’in Kıdemli Ekonomisti Nafez Zouk, yaptığı açıklamalarda referandum sonucunda “evet” çıkacağını ve bu durumun Türk varlıklarının yararına olacağın

Referandum Sonrası Dolar ve TL’deki Değişim Ne Olur?
Londra’da bulunan Oxford Economics’in Kıdemli Ekonomisti Nafez Zouk, yaptığı açıklamalarda referandum sonucunda “evet” çıkacağını ve bu durumun Türk varlıklarının yararına olacağını belirtti.
Nafez Zouk, Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar partisinin zaferinin beklendiğini ve sonuç beklenildiği gibi olursa piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılanacağını söyledi. Referandum, “evet” şeklinde sonuçlanır ise, Türkiye’deki son yıllarda olan politik belirsizliğin ortadan kalkacağını da ekledi. 
Nafez Zouk’un konu ile ilgili sözleri, “Temel tahminimiz ‘evet’ kampanyasının kazanacağı yönünde. Sonuçlar birbirine yakın bile olsa ‘evet’ cephesinin kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. “Piyasalarda referanduma ilişkin ‘evet’ beklentisi hakim. Bu sonucun çıkması halinde Türk varlıkları ralli yapabilir.” şeklinde oldu.
Zouk, referandum “hayır” şeklinde sonuçlanır ise, piyasalar için bir sürpriz olacağını ve böylelikle Türk varlıklarında satışların gerçekleşeceğini de, “Piyasalar Türkiye’deki yatırım ortamına inanıyor. Piyasalar bir kez daha ‘evet, bu hikayeyi satın alalım’ diyor. Çünkü Türkiye’den vazgeçmeye hazır değiller.” şeklinde belirtti.
Ayrıca, Türk varlıklarının gelişmiş ekonomilerdeki düşük getiri ve faiz ortamında yüksek getiri sağladığını, varlıklara olan ilginin böylelikle arttığını ve referandumun “evet” şeklinde sonuçlanmasının da söz konusu riskleri azaltacağını belirtirken, açıklamaları da “”Kasım ve ocak ayları arasında TL’deki değer kaybı fazla satıştan kaynaklandı. Para biriminin temellerine baktığımızda, benim hesaplamalarıma göre, TL’de fazladan satış gerçekleşti. Eğer referandum sonrasında politik istikrar yeniden düzelir, ekonomi politikasına ilişkin güçlü işaretler verilirse dolar/TL’de 3,5 seviyesini görebiliriz.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.