Medeni kanuna göre sınırlı ayni hak içerisinde “rehin hakkı” da bulunuyor. Peki rehin hakkı nedir?  İşte rehin hakkı hakkında tüm detaylar…

Rehin hakkı nedir?

Medeni kanuna göre sınırlı ayni haklardan biri ise “rehin hakkı” oluyor. Feri ayni hakda olarak ifade edilen rehin hakkının kurulabilmesi için bir geçerli alacak hakkı olmalıdır. Rehin hakkı ile alakalı yasal hükümler, Medeni kanun kapsamında açıklanıyor.

I. Taşınmaz rehninin türleri

Madde 850’de taşınmaz rehin hakkı olarak sadece ipotek, ipotekli borç senetleri yada irat senetleri kurulabiliyor. Güvence altına alınan alacaklar olarak ilk önce ana para madde 851‘de açıklanıyor. Bu madde kapsamında taşınmaz rehni, miktarı TL ile gösterilen ve belirlenmiş bir alacak için sadece kurulabilir. Eğer alacak miktarı belli değilse, tüm istemleri karşılayacak şekilde en üst sınır belirtilir.

Bu bakımdan yurt içi veya yurt dışı faaliyetleri içeren kredi kuruluşları tarafınca yabancı kur üzerinden verilen kredileri güvenilir kılmak için yabancı para üzerinden taşınmaz rehni kurulması mümkündür. Yinede belirtmekte fayda olduğunu düşünerek, aynı dereceden daha fala para türü kurulamaz.

Yabancı ile Türk parası çeviri işlemlerinde o günün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘ndaki döviz alış kuru ile hesaplanır. Rehin hakkında hangi yabancı paralar üzerinden kurulacağı ise Bakanlar kurulu tarafından belirlenmektedir.

Sizlerinde rehin hakkı konusunda herhangi bir sorusu olursa eğer, alt kısımdan yorum yazarak bizlere sorabilir ve uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz