REIDIN Emlak Endeksi Mart Ayı Sonuçları

REIDIN Emlak Endeksi, Türkiye’deki 68 ili, 242 ilçeyi ve 1202 mahalleyi kapsayan Mart ayı sonuçlarını açıkladı. Söz konusu açıklamalara göre, konut fiyatların yüzde 1,16 artış görüldü. Fiyat artışlarının en fazla olduğu il Bursa iken, en az olanı ise Çankırı oldu.

Emlak Endeksi sonuçlarının yanı sıra, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçları da değerlendirildi. Değerlendirmeyi yapan GYODER Başkanı Aziz Torun’un açıklamalarına göre, 1 Şubat-31 Mart tarihleri arasında süren Gayrimenkulde Güç Birliği-20 yıl vade düşük faiz kampanyası, endekse olumlu bir şekilde etki etti.

Konut Fiyatları En Çok Bursa’da Arttı

Aziz Torun’un sözleri,  “Mart ayında banka kredisi kullanım oranı %33 olarak gerçekleşti. Şubat ayında bu rakam ‘Güç Birliği’ kampanyası ile birlikte %48’lik oran ile son bir yılın en yüksek kredi kullanımına ulaşmıştı. %6.5 ile son 16 ayın en yüksek stok erime hızına ulaşılan Şubat ayına göre, Mart ayında %6 olarak gerçekleşen stok erime hızında da ‘Güç Birliği’ kampanyası etkili oldu. Ayrıca Türkiye’de yatırım yapan yabancılara ‘vatandaşlık hakkı’ verilmesiyle ilgili düzenlemenin ardından Mart ayında yabancı yatırımcılara yapılan satış oranı %10’a yükselerek, son 6 ayın ortalaması olan %8’in üzerine çıktı”  şeklinde oldu.

REIDIN Emlak Endeksi Mart ayı sonuçlarına göre, konut fiyatları yüzde 1,16 artış gördü. Bursa’da konut fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra, metrekare başına konut satış fiyatları da Mart ayında yüzde 2,11 oranında artış gösterdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz