Mimaride kullanılan terimlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkan reintegrasyon, bütünleme anlamına geliyor. Var olan uzun süreli bir yapıda meydana gelen hasar ya da sorunun en k

Reintegrasyon Ne Demek?, Reintegrasyonun Tanımı
Mimaride kullanılan terimlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkan reintegrasyon, bütünleme anlamına geliyor. Var olan uzun süreli bir yapıda meydana gelen hasar ya da sorunun en kısa sürede çağdaş bir tasarım düzeni ile onarılması işlemi olarak da tanımlayabiliyoruz. Özellikle tarihi yapılarda bu yıpranma çok daha fazla karşımıza çıkıyor ve yıpranmanın daha kusursuz bir şekilde onarılabilmesi adına da reintegrasyon çalışmaları yapılıyor. Daha güçlü ve daha kusursuz malzemeler ile gerekli düzenleme yapılarak, var olan yapı da en iyi şekilde kurtarılıyor. Var olan yapının tümüyle yok olması, ya da kendi haline bırakılması yerine bu tür çalışmalar ile ortaya daha muazzam bir yapı çıkıyor. Bu çalışmaların ana teması ise görsel bütünlük ve mimari olarak karşımıza çıkıyor. Görsel bütünlüğü sağlamak adına belli bir estetik kaygı güdülüyor ve bu doğrultuda gerekli eksiklikler de en iyi şekilde kapatılıyor. İşlevini yitirmiş olan yapılar için bu tarz çalışmaların yapılamayacağını da belirtmek gerekiyor. Özellikle arkeolojik yapılarda çok fazla yıpranma meydana geliyor ve birçokları da işlevini yitirmiş yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir çalışma ile daha kötü hale gelebilecek olan bu yapılara hiçbir şekilde dokunulmuyor. 
Sağlamlaştırılması mümkün olan yapılar ise gerekli plan ve proje çerçevesinde ele alınıyor ve profesyonel ekipler tarafından çalışmalar başlıyor. Arkeolojik yapılar ile durumu özele indirgemek yanlış olacaktır, farklı tarihi yapılarda da reintegresyon çalışmaları yapılmaktadır ancak arkeolojik yapılarda olduğu gibi eğer ki var olan yapı ya da binanın çökme durumu söz konusu ise herhangi bir müdahale yapılmaz ve eser koruma altına alınarak ayakta tutulmaya çalışılır. Bu çalışmalarda kurumların görevlendirdikleri uzman isimler görev almaktadır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.