Resmi Gazete Nedir, Nerede Satılır?

7 Ekim 1920 yılında kurulan ve ilk sayısını 7 Şubat 1921 yılında çıkaran Resmi Gazete; Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ve TBMM tarafından verilen kararların ve çıkarılan genelge, yönetmelik ile yasaların duyurulmasını sağlayan resmi yayın organıdır. Bunların yanı sıra aynı zamanda yayımlanması resmen zorunlu tutulan ihale duyuruları ve yargı ilanları da Resmi Gazete’de yer almaktadır.

Resmi Gazetenin Tarihçesi Nedir?

İlk çıkarıldığı yıllarda Ceride-i Resmiye Gazetesi adı ile yayımlanan gazete 10 Eylül 1923 senesinde ise Resmi Ceride ismi ile çıkarılmıştır. 1923 yılından sonra ise yayımlanmasında bazı aksamalar yaşanmış bu aksamalar 1925 senesinin Mayıs ayına kadar devam etmiştir. Mayıs ayında çıkarılan kararname ile beraber gazete yeniden düzenli olarak çıkarılmaya başlanmış, 17 Aralık 1927 senesinde alınan karar ile ismi “Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete” olarak değiştirilmiştir.

Resmi Gazeteyi Kim Hazırlar, Nerede Satılır?

Resmi Gazeteyi hazırlama görevi Başbakanlığa bağlı olarak çalışan Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü’ne aittir. Yazılı olarak basılan gazetenin yanı sıra internet üzerinden sanal gazete olarak ta yayımlanmaktadır. İnternetten yayımlanan Resmi Gazete ise Resmi Gazete Bilgi Sistemi aracılığı ile yayımlanmaktadır. Resmi gazete satın almak isteyen kişilerin yıllık abonelik için başvuruda bulunması gerekir. Resmi gazete üyelik ücretinin yatırılmasının ardından abonelik işlemi başlatılır. Resmi Gazete aboneliği olan kişiler aynı zamanda TBMM Tutanak Dergisi için isterlerse ücretsiz abonelik hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz