Kira Artışı Ne Kadar Olmalı?

Taşınmaz malların kiraya verilmesi esnasında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşme genel olarak yıllık yapılıyor ve süre dolduğu takdirde yenilenebiliyor. Ve kira bedeline zam uygulanabiliyor.

Kira Sözleşmesi

Taşınmaz mal kiralama işlemleri esnasında mal sahibi ve kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşme, taraflar arasında imzalanabileceği gibi noter huzurunda da yapılabiliyor. Sözleşme süresi genel olarak bir yıl olup, süre sonunda yenilenebiliyor. Sözleşmenin yenilenmesi takdirinde kira bedeline zam uygulanabiliyor ve bazı durumlarda söz konusu zam bedeli taraflar arasında anlaşmazlık çıkartabiliyor.

Kira Artışı

Kiralanan meskenlerin kiralarına yapılacak olan zam, üretici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanıyor. İşyeri kiralamalarında ise 2020 yılında dek sözleşme serbestisi uygulaması bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında kira bedeli ve uygulanacak olan zam bedeli şu şekilde açıklanıyor;

E. Kira bedeli
 
I. Genel olarak

MADDE 343- Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamaz.

II. Belirlenmesi

MADDE 344 – Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

10815 Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir. Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz