Tapu Harcını Alıcımı Öder Satıcımı

/ 8 Kasım 2017 / 14.232 / 1 Yorum
Tapu Harcını Alıcımı Öder Satıcımı

Resmi Olarak Tapu Harcını Kim Öder

Ülkemizde gerçekleştirilen her türlü gayrimenkul alım satım işlemleri tapu daireleri tarafından gerçekleştirilmektedir ve bu işlemler için tapu harcı tahsil edilir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Yapılan satışlarda genelde tapu harçlarını taşınmazı satın alan kişi ödemekle beraber kanunen bu tutarın alıcı ve satıcı tarafından eşit tutarlarda ödenmesi gerekmektedir. Tapu dairesine yapılan başvurularda evraklar teslim alınarak incelenmekte ve satış öncesinde taraflardan tapu harcını yatırmaları istenmektedir. Zaten tapu harcı hem alıcı hem de satıcı için eşit olarak belirlenmektedir ve iki kişinin ismine yatırılması talep edilir. Yani kanunen tapu harcı belirlenen oranlarda hesaplanmakta ve alıcı ile satıcı arasında eşit olarak paylaştırılarak tahsili talep edilmektedir.

Bu durum genellikle alışıla gelmiş bir durum olarak her zaman tapu harıcının alıcı tarafından ödenmesi kabul görmüştür. Tapu alım satımı yapmadan önce bu gibi sorunları giderebilmek için konuşulması ve bir sonuca varılması gerekmektedir.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Tapu Harcını Alıcımı Öder Satıcımı (1 Yorum)

  1. Tesekurler,Kanun metni yada maddesi nedir? Baglayici midir? Alici odemek zorunda midir?

    02.03.2017 13:33:05