Resmi Olarak Tapu Harcını Kim Öder

 

Ülkemizde gerçekleştirilen her türlü gayrimenkul alım satım işlemleri tapu daireleri tarafından gerçekleştirilmektedir ve bu işlemler için tapu harcı tahsil edilir.

 

Tapu Harcını Kim Öder?

 

Yapılan satışlarda genelde tapu harçlarını taşınmazı satın alan kişi ödemekle beraber kanunen bu tutarın alıcı ve satıcı tarafından eşit tutarlarda ödenmesi gerekmektedir. Tapu dairesine yapılan başvurularda evraklar teslim alınarak incelenmekte ve satış öncesinde taraflardan tapu harcını yatırmaları istenmektedir. Zaten tapu harcı hem alıcı hem de satıcı için eşit olarak belirlenmektedir ve iki kişinin ismine yatırılması talep edilir. Yani kanunen tapu harcı belirlenen oranlarda hesaplanmakta ve alıcı ile satıcı arasında eşit olarak paylaştırılarak tahsili talep edilmektedir.

 

Bu durum genellikle alışıla gelmiş bir durum olarak her zaman tapu harıcının alıcı tarafından ödenmesi kabul görmüştür. Tapu alım satımı yapmadan önce bu gibi sorunları giderebilmek için konuşulması ve bir sonuca varılması gerekmektedir.

 

Tapu harcını alan mı öder satan mı?

 

 

Tapu harcını genel geçer kural olarak her zaman alıcı öder şeklinde kabul görmüştür. Eee ağanın eli tutulmaz! Veren el her zaman alan elden üstündür gözüyle bakılır. Satmak ihtiyaç almak zenginlik olgusuyla görüldüğünden tapu işlemlerinde %80-90 harçları alıcı öder. Bazı resmi işlemlerde bankalarla veya devlet kurumlarıyla yapılan alım satımlarda bu masraflar yarı yarıya bölüşülür.

 

Satıcı tapu harcını ödemezse ne olur?

 

 

Aslına bakıldığında bu soru satış işleminin ehemmiyetine göre değişebilir. Satış aşamasına gelmiş bir işlemde bunun öncesinde zaten tapu harcının kimin ödemesi gerektiği ile alakalı bir istişare yapılmış olması gerekir. Oldu ki satış aşamasına gelene kadar tapu harçları ile ilgili hiç bir şey konuşulmadığını varsayalım. Bu durumda her iki tarafta harcın karşı tarafın ödeyeceğini düşünür. Satış harç yatırma saati gelince arada bazı anlaşmazlıklar yaşanabilir. Genel geçer kural haricinde alıcı satıcınında harç ödemesi gerektiğini vurgulayabilir. Bu durumda ya satıcı ihtiyaç durumuna göre harcı ödeyecek yada satış işleminden vazgeçecek. Her şey anlaşıldıktan sonra sadece harç yüzünden satış iptal olduğu çok görülse de sık sık yaşanan bir durum değildir. Sonuç olarak satıcı isterse vazgeçebilir ve alıcı olarak buna müdahele edemeyebilirsiniz.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz