Resmi Senet Nedir?

Resmi görevde çalışan bir memur tarafından tarafların huzurunda hazırlanan ve her iki tarafın imzalamasının ardından resmi görevli memur tarafından da imzalanarak üzerine resmi mühür basılan senetlere resmi senet adı verilmektedir.

Tapu Resmi Senedi Nedir?

Tapu Sicil Müdürlüğü çatısı altında düzenlenen, bu müdürlük bünyesinde görevli olan resmi bir memur tarafından hazırlanan, gayrimenkul mülkiyeti ile gayrimenkul mülkiyetinden farklı ayni hakların kurulması veyahut da devredilmesi için düzenlenen senetlere tapu resmi senedi adı verilmektedir. Bu senetlerin resmiyet kazanabilmesi için mutlaka Tapu Sicil Müdürlüğü memuru tarafından düzenlenmesi, taraflar tarafından imzalanması, tapu sicil müdürünün de evrakı imzalayarak mühürleyerek tasdiklemesi zorunludur.

Hangi Memurlar Resmi Senet Düzenleyebilir

Tapu Sicil Müdürlüğü bünyesinde çalışan her memurun tapu resmi senedi düzenlemeye yetkisi bulunmamaktadır. Bu yetki sadece tapu sicil müdürlüğü bünyesinde görev alan Tapu Sicil Müdürü, Tapu Sicil Müdür Yardımcısı, Tapu Sicil Müdürü Şefi ile bunlara ek olarak kontrol işletmeni, tapu sicil memuru ile tapu sicil kâtibi olarak kabul edilmektedir.
Bunlara ek olarak yukarıda yazılı kadroda yer alan memurların yetersiz kalması durumunda müdür tarafından talep edilmesi ve bölge müdürü tarafından yazılı onay verilmesi durumunda arşiv memuru da resmi senet düzenleme hakkını elde edebilmektedir. Ölünceye kadar bakma akdi, bağış, satış, taksim ve kat mülkiyeti gibi tapu işlemlerinde resmi senet düzenlenmesi gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz