Resmi Senet Nedir?

Resmi senet; Tapu sicil müdürlüklerinde yapılan, mülkün ipotek edilmesine dair bütün işlemlerin vade, kredi koşulları, ipotek şartlarını belirten resmi belgedir.

Taşınmaz mülkiyetin kurulması ve devri için tapu sicil müdürlüğüne başvurulur ve buradaki bir memurun hazırladığı resmi senet taraflar tarafından imzalanır ve onaylanması için gerekli mercilere gönderilir. Resmi senedin imzalanması sırasında gerekli görülürse tanıklar da bulunmalıdır.

Resmi senetler elektronik veri tabanında da hazırlanabilmektedir. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi programında resmi senet örneği bulunmaktadır. Resmi senet için hazırlanmış bir yönetmelikte bulunmaktadır. Burada yapılan resmi senetlerde yazı boyutu 12 punto olmalı ve Times New Roman yazı tipinde yazılmalıdır.

Resmi senette tarafların kimlik bilgileri, vatandaşlık numaraları, fotoğrafları, tebligat adresleri ve imzaları bulunması zorunludur. Başka birine vekâlet verilmesi durumunda da vekâlet veren kişinin kimlik bilgileri, vatandaşlık numarası, fotoğrafı, tebligat adresi ve imzası, bunlarla birlikte vekil olan kişinin de aynı şekilde kimlik bilgileri, vatandaşlık numarası, fotoğrafı, tebligat adresi ve imzası gereklidir.

Tabi ki taraflardan biri veya iki tarafta ticaret şirketleri, vakıflar gibi kuruluşlar ise istenilen belge ve evraklar değişmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz