Riskli yapılar nasıl tahliye edilir? Kanun kapsamında kentsel dönüşüm çerçevesinde belirlenen riskli yapıların tahliyesi yapılmakta. Peki bu tahliye nasıl ve ne şekilde gerçekleşir? İşte detaylar…

Riskli yapılar nasıl tahliye edilir?

Kanun kapsamında belirlenen, riskli alan ve zemin yapısı gibi belli başlı sebeplerden dolayı can ve mal kaybına neden olabilecek riskli yapılar bakanlık tarafınca belirlenmiş olan bazı hükümler yoluyla tahliye edilmektedir. Bu bakımdan riski bir yapı, ya riskli alan yada ekonomik olan ömrünü tamamlamışsa ve yıkım durumuna gelip, ağır hasarlıysa tespit edilmiş bir yapı durumundadır. Kentsel dönüşüm kapsamında belirlenen bu riskli yapıların tahliyesi nasıl yapılır?

Tahliye ve yıktırma işlemleri

Kanun kapsamınca, riskli yapıların yıkımı ve yer aldıkları bölgelerde riskli alanlarda bazı uygulamalar yer almaktadır. İlk olarak kat sahipleriyle bir anlaşma yoluna gitmek zorunludur. Anlaşma ile beraber tahliye edilen yapıların sahipleri yada kiracılar için bir kira yardımı uygulanmaktadır.

Bunların dışında riski yapıda olan kişiler ile yapılan anlaşmada yardım yapılması ve enkaz bedeli ücretleri gibi bazı bilgiler kanunda yer almaktadır. Bu uygulamaya başlanmadan önce, riskli yapının yıkılması ve 60 günden az bir süre içerisinde yıkılması gerekmektedir. Birkaç tebligat maliklere yapılır ve yıkım başlanır.

Bu durumda vatandaşların devlet ile anlaşma yoluna gitmeleri en doğru karardır. Riskli yapı durumlarında daha fazla kat talep etmek yanlıştır. Çünkü yeni konutların daha sağlam ve kaliteli olacakları kesin.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz