Riskli Yapıların Tespit Edilme Süreci

Riski bulunan yapıların tespit edilmesi ile birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, binalar adına yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor. Peki, riskli binaların tespit edilme süreci nasıl işliyor?

Tespit Nasıl Yapılır?

Riskli olarak görülen bina adına vatandaşın, belediyelere, il özel idarelerine, büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerine, büyükşehir ilçe belediyelerine, Bakanlığa ya da Bakanlık tarafınca lisanslandırılacak, kurum ve kuruluşlara müracaat edip binalar adına tespit yapılmasını talep etmesi mümkün oluyor. Müracaat esnasında tapu belgesinin ve kimlik belgesinin fotokopisi gerekiyor.

Bakanlığa Bildirim Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar tarafından riskli olarak belirlenen binalar adına yapılan müracaat sonrasında, tespit edilen binalar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildiriliyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri raporları inceleme altına alıyor ve eksik, yanlış bir durum söz konusu değil ise tapu müdürlüğüne bildiriliyor. Raporlarda eksik ya da yanlış bir durum bulunuyorsa da ilgili tarafa iade ediliyor.

Maliklere Tebligat Gönderilmesi

Tapu müdürlüğüne bildirilen yapının malikine, riskli yapı tespitine karşı tebligat tarihi itibari ile on beş gün içerisinde itiraz edilebileceğini, itiraz edilmemesi durumunda tebligat tarihinden itibaren altmış günden az olmayan bir süre içerisinde yapının yıkılması adına işlemlerin başlatılması gerektiği bildirilerek tebliğ ediliyor. Yapılan tebligat, Müdürlüğe bildiriliyor.

Riskli Yapı Tespitine İtiraz

Riskli olarak tespit edilen yapının malikleri ya da kanuni temsilcileri, tespit tarihi itibari ile on beş gün içerisinde itiraz edebiliyor. İtiraz edilmesi durumunda teknik heyet tarafınca inceleniyor ve tespit, itiraz üzerine değişirse söz konusu durum tapu müdürlüğüne bildiriliyor.

Riskli Yapının Yıkım Süreci

Tespiti yapılan ve itiraz edilmeyen riskli yapılar, altmış günden az olmayan bir süre içerisinde yıkılıyor. Belirtilen süre içerisinde yapının, malikleri tarafından yıktırılıp yıktırılmadığı kontrol ediliyor ve eğer yapı yıkılmamış ise idari makamlar tarafından yapının yıkılacağı tebligat ile belirtiliyor. Tebligat ile belirtilen süre içerisinde de yıkım işlemleri gerçekleşmez ise mahalli idareler ve mülki amirler tarafınca işlemler gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz