Rölöve nedir? Rölöve proje ile yapılan bir yapı için alınmış olan ölçüler ile durumunu belirten bir proje olarak tanımlanıyor. Rölöve çıkarma yöntemleri nedir? İşte detaylar…

Rölöve proje nedir?

Rölöve proje anlam olarak mevcut bir yapının yerinde alınmış olan bazı ölçüler ile yapının durumunu belirten proje anlamına glemektedir. Rölöve çizimleri ise pergel desteği ile gerçekleşiyor.

Analitik Rölöve Yöntemleri Neler?

Rölöve çıkarmak için bazı adımlar bulunuyor. Eğer yapı düz ise rölövesi çıkarmak ile analitik bir rölöve çıkarmak bir değildir. Bu iki faklı rölövelerde teknik detaylar ve zorluk derecesi değişiyor. Ölçümleme sorasında kroki çizimleri ve farklı yöntemler ele alınıyor. Gelişen teknoloji ile beraber rölöve çıkarma işlerinin yinede çok fazla yaygın olmadığını belirtelim. Çünkü hem pahalı hemde tercih edilmiyor. Fotogrametri ile lazer tarama yöntemleri ise bunların başında yer alıyor.

Fotogrametri sizlerinde anladığı gibi bazı şartlar altında çekilen metrik fotoğraflardan ölçülen bir anlama gelmekte. Bu çekim sırasında şartlara göre mimari çekimler cm düzeyinde ve makro çekimlerde kullanılarak çok hassastır.

Lazer tarama ise kısa süre önce daha fazla yaygınlık kazanarak fotogrametri gibi uzaktan elde edilen bir yöntem olarak biliniyor. Özel olarak hazırlanan bir cihaz ile belli bir konumda yer alan yapıya lazer ışınları gönderilerek hassas ölçüm yapılır.

Ancak her iki yöntemde ciddi anlamda çok fazla bütçe istemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz