Rüçhan kelimesi genelde öncelik hakkı olarak bilinmektedir. Daha önceden var olmuş bir hak ile öncelikli olmak anlamına gelir. Rüçhan hakkı demek, bir sırada diğer kişilere göre daha öne geçmek veya öne geçme hakkının olması anlamına geliyor.

Rüçhan hakkına ise, genel anlamda borsa ve patent gibi anonim olan şirketlerin işlemlerinde çok fazla karşılanmaktadır. Bu hak ise diğer kişilere devredilebilen bir haktır.

Kanunda Rüçhan Hakkı

Türk Ticaret Kanunu kapsamında yer alan bilgiler doğrultusunda anonim şirketlerine yönelik bir hisse senedi çıkarılmasıyla yapılmış bedelli sermayenin artması sonucu oluşan yeni hisselerde öncelik kazanarak mevcut hisse sahipleriyle aynı orantıda hisse satın alma durumuna rüçhan hakkı denilmektedir. Rüçhan hakkı ile sermaye arttırma konusunda farklı bir yasa yer almamasıyla, her hisse sahiplerinin yeni hisse senetlerini sermaye hisse oranlarında alabilecekleri ifade ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz