İnşaat Bitirme Süresi 48 Ay

İmar kanunu kapsamında önemli değişikler içeren yasa kısa süre önce yürürlüğe girdi. Bu bakımdan projelerine ruhsat almayan kişilere 1000 TL ceza uygulanacak. İşte detaylar…

İmar kanunu kapsamında ciddi değişiklikleri içeren 31045 sayılı resmi gazete yürürlüğe girdi. Yeni imar kanunuyla beraber imar kanunu tamamen değişiyor. Bu bakımdan son gelen bilgiler neticesinde kamu kurum ve kuruluşları arasında paylaşım ve erişim kullanımı bedelsiz hale geliyor.

1000 TL’lik para cezası

İmar değişikliğiyle beraber projelerine ruhsat almayan kişilere tam 1000 TL para cezası uygulanacak. Özellikle köy ve mezralarda ruhsat almayanlar içinde bu cezanın aynı olduğunu belirtelim.

6 günde bildirilecek!

Ruhsat almadan yada ruhsata aykırı olan yapıların sahipleri veya müteahhidi 6 iş günü içerisinde idareye bildirmeleri gerekiyor. Bildirilmeyen ilgili fenni mesul hakkında araştırma yapılıp duruma göre para cezası 500 TL’den az 1000 TL’ye çıkmış durumda.

Metrekare başına ceza uygulanacak!

Bakanlığın son açıklamalarına göre yapıların inşaat alanı veya grupsal hesaplanması için mevzuata aykırılığın her bir metrekaresi için idari para cezası ve mevzuata aykırılığı ele alanın arsa payına göre arsa alanı ile emlak vergisi uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz