Ruhsat Almadan İnşaata Başlama Cezası

Yapının mimari projesi ile birlikte bulunduğunuz şehirdeki belediyeden ruhsat alarak sizler de inşaat çalışmalarına yasal olarak başlayabilirsiniz. Ruhsatsız inşaata başlayıp daha sonra da ruhsat alabilirim düşüncesi ile hareket etmek mantıksız olacaktır ve bunun yanı sıra illegal olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ruhsat alınmadan başlanan yapılar için belli başlı yaptırımlar uygulanıyor ve dilerseniz bu yaptırımlara göz atalım:

Ruhsatsız İnşaatlara Yaptırım:

Ruhsatsız yapılar tesbit edildiği takdirde gerekli işlemler yapılıyor ve mühür vuruluyor. İnşaat çalışmaları durduruluyor ve mührün açılması için de cezanın ödenmesi gerekiyor. 3 ayrı nüsha ilgili kurumlara iletilerek inşaat sahibi de resmi belgeler ile bu durumdan haberdar edilir. Tebligat ile birlikte bir nüsha da bulunulan şehrin muhtarlığına bırakılır ve mühür de inşaat üzerinde kalır. Kişinin resmi olarak haberdar edilmedim gibi bir açıklama ya da savunma yapması böylece engellenir. Bu işlemler yapıldıktan sonra yapı sahibine 1 ay gibi bir süre veriliyor ve bu süre zarfında gerekli işlemleri yaparak ruhsat almak için çalışmalar başlanıyor. Ruhsat aldığınız takdirde mührün açılması için başvuru yapabiliyorsunuz ve mühür de gün içerisinde açılıyor.

Bu başvurudan sonra gerekli incelemeler yapılıyor ve ruhsatta herhangi bir illegal durum yoksa mühür açılıyor ve inşaatın yapımına müdahale edilmiyor. 1 ay içerisinde herhangi bir işlem yapılmazsa, ya da alınan ruhsatta belli başlı eksiklikler tesbit edilirse bu kez belediye ekipleri harekete geçiyor ve inşaatın ya da yapının yıkım çalışmaları başlıyor.

1 ay içerisinde ruhsat alımı gerçekleşmemişse eğer mahkeme karşısında herhangi bir haklılık durumunuz olmuyor ancak ruhsat var olan hataların düzeltilmesi adına ekstra zaman talebinde bulunabiliyor ve bu talep doğrultusunda ruhsat almak için yeniden başvuru yapabiliyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz