Ruhsat Temdidi Ne Demek?

Ülkemizde uygulanmakta olan kanunlara göre inşaata başlanabilmesi için taşınmazın yapılacağı adresin bağlı olduğu belediyeden inşaat ruhsatı alınması gerekmektedir. Yapılacak olan taşınmaz için yapı ruhsatı alınmasına rağmen ortaya çıkan farklı nedenlere bağlı olarak inşaatın fiili olarak başlamadığı durumlarda inşaat sahibinin ruhsat temdidi yapması yasal bir zorunluluktur. Peki, ruhsat temdidi ne demek?

Ruhsat Temdidi Nedir?

3194 sayılı İmar Kanunu içerisinde yer alan maddelere göre inşaat ruhsatı alındıktan sonra en geç 2 sene içerisinde inşaata başlanması gerekir. Ruhsat alınmasına rağmen 2 senelik süre içerisinde inşaata başlanmadıysa, ya da inşaata başlanmasına rağmen 5 sene içerisinde inşaat hala bitirilmediyse bu durumda bazı işlemler yapılması gerekir. Ruhsatın alındığı tarihi takip eden 2 sene içerisinde hala inşaat başlamadıysa bu durumda ruhsat temdidi yapılması yani ruhsatın yenilenmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Ruhsat Temdidi Nasıl Yapılır?

İnşaat ruhsatı alınmasına rağmen inşaatın hiç başlamadığı durumlarda temel ruhsatında istenen belgelere ek olarak binanın statik yönden incelendiğini gösteren belge ve bina bitmiş ise tapu, tapu yazısı ve bunlara ait harçların ödendiğini gösteren belge ile ilgili belediyeye başvuru yapılması yeterlidir.

Ruhsat Temdidi Dilekçesi Örneği

……………. BELEDİYE BAŞKANLIĞI

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne …………

(Şehir)

İlimiz merkez ………….. Mahallesi …………… Ada ……………. no lu parselime YAPI RUHSATI YENİLEMESİ yaptırmak istiyorum.

Bilgilerinize arz ederim.

……/……/2018

T.C. NO : ADI SOYADI:

ADRES : …………………..

Kayıt No : ………………….

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ ne …. /…. / 2018

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz