Türkiye Cumhuriyetinde ruhsat sahibi olan binalar ile ruhsatsız yapılar aynı haklara sahip değiller. Ruhsat sahibi olmayan ve imar izni olmayan binalar kentsel dönüşümden faydalana bilir mi? İmar izni olmadan yapılan binalarda hangi yaptırımlar söz konusudur?

Ruhsat Sahibi Olmayan Yapılar, Kentsel Dönüşümden Faydalanabilir Mi?

 

Kentsel dönüşüm için devlet tarafından birçok detay göz önüne alınıyor. Ruhsat ve imar izni olan ve olmayan yapılar aynı tutulmadığı için aynı uygulamada içerisinde yer almıyor.

Yasaya uyan ve uymayan vatandaşları birbirinden ayırıp, farklı yaptırımlar uygulamak açısından çalışmalar yapılmaktadır. İmar izni olmayan ve ruhsatsız binaların kentsel dönüşümde nasıl değerlendirilmesi gerektiği, nasıl yaptırımlar olacağı Bakanlar Kurulu tarafından alınacak kararın ardından basın açıklaması yapılarak duyurulması bekleniyor.

 

Ruhsata Dahil Olmadan Eklenen Veya Değiştirilen Yapılar Hakkında;

 

Yeni yasaya göre, binalarda kaçak olarak yapılan veya eklenen kısımlar için nasıl bir işlem uygulanacağı, henüz Bakanlar Kurulu tarafında belirlenme sürecindedir. Yapılan bir röportaja göre ağır cezaların uygulanacağı söylenmektedir.

Ruhsata dahil olmayan yapıların tespiti durumunda, Bakanlık tarafından 30 gün süre tanımlanacak, bu süre zarfında düzeltme yapılmaz ise, emlak vergisi baz alınarak yapının toplam değerinin rayiç değer ortalaması alınarak bu değer üzerinden yüzde beş (%5) ila yüzde on (%10) arasında valilik tarafından ceza kesilecektir.

Verilen sürenin içerisinde, yapının eski durumuna getirilmesi ve ruhsatta yer aldığı şekilde tekrardan yapılanması durumunda cezai yaptırım uygulanmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz