Ruhsatsız Eve DASK Yapılır Mı?

Doğal afetlere karşı binalarda oluşabilecek maddi zararlara karşı güvence amacı ile yapılan sigortalara DASK adı verilmektedir. Doğal Afet Sigorta Kurumları kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olarak kullanılan DASK sigortası ile doğal afetler durumunda taşınmazlar 150 bin liraya kadar olan tutarlar için sigorta ediliyor. Daha yüksek tutarlı taşınmazlar için ise konut sigortası yapılması gerekiyor.

Ruhsatı Olmayan Eve DASK Yapılır Mı?

Hayır, ne yazık ki ruhsatı olmayan evler kaçak yapı olarak kabul edildiği için bu tür taşınmazlar DASK kapsamına girmiyor Yani ruhsatsız eve DASK yapılmasına müsaade edilmiyor. Bu yapıların önce imar barışı hakkından yararlanarak kaçak yapı statüsünden kurtulmaları ve ardından DASK sigortası için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

DASK Kapsamına Girmeyen Binalar Hangileri?

  • 9 Kasım 1983 tarihli ve 2946 sayılı Kamu Konutları Kanunu’na göre tabi olan ya da kamu hizmet binası olarak kullanılmaya devam eden bina ve tüm bağımsız bölümler,
  • Mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız olduğu için yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yıkılmasına karar verilen harap ve metruk binalar,
  • Köy nüfusuna kayıtlı, köy yerleşik alanlarında ve köy mezralarında yapılmış olan bina ve evler,
  • Projesi olmayan ve mühendislik hizmeti görmeden inşa edilmiş binalar,
  • Tamamı ticari ya da sınai amaçla kullanılan binalar,
  • Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek ya da zayıflatacak şekilde uygulamalar gerçekleştirdiği tespit edilen binalar,
  • Binanın taşıyıcı kısmı olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuat ve projeye aykırı olarak inşa edilmiş binalar.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz