Ruhsatsız Evlere Elektrik, Su Ve Doğalgaz Aboneliği Alınabilir Mi?

Ülkemizde sürekli olarak çıkarılan yeni yasal düzenlemeler ile mevcut yasaların iyileştirilmesi sağlanırken aynı zamanda bu sayede vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlerde ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bunlardan biride ruhsatsız evlere elektrik, su ve doğal gaz aboneliği verilmesi hususunda yapılan yasal değişiklerdir.

Ruhsatı Olmayan Eve Abonelik Verilemez!

Yasalar gereği ruhsat alınmadan inşa edilen yapılar kaçak olarak kabul edilmekte olup bu evlere elektrik, su ya da doğal gaz aboneliği verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Resmi olarak abone olunamadığı için bu yapılar sadece kaçak olarak bu haklardan yararlanabilir ki bunun tespit edilmesi durumunda son derece ciddi yasal yaptırımlar ve cezalar uygulanmaktadır.

2004 Öncesi Yapılara Elektrik, Su, Doğalgaz Bağlatabilirsiniz!

2004 senesinde yapılan son derece ciddi ve köklü değişiklikler ile belediyeler yeni düzenlemelere imza atmıştır. Bu nedenle abonelik alınmak istenen yapının 2004 yılından önce yapıldığının kanıtlanması durumunda mağduriyet yaşanmaması adına bu binalara abonelik verilmesine izin verilmektedir. Ancak yeni yasanın uygulamaya alındığı 2004 yılı ve sonrasında yapılan yapılara hiçbir şekilde resmi abonelik bağlatılması söz konusu değildir.

Abonelik almak istediğiniz bina 2004 yılı ve sonrasında inşa edildiyse bu durumda ilçe sınırlarında bulunan yapılarda belediyeden, köy sınırları içerisinde bulunan yapılarda ise muhtardan alınan “bu yapı 2004 yılından önce alınmıştır” yazısı ile başvuruda bulunma hakkına sahipsiniz. Ancak bu şekilde iskanı olmayan ruhsatsız yapılara abonelik bağlatılmasına izin verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz