Herhangi bir arsa üzerine yapılması gereken bir yapı için inşaat ruhsatının alınması gerekiyor. Peki inşaat için ruhsat alınmaz ve kaçak inşaat durumuna girerse cezası ne olur? Tüm sorularınızın yanıtı yazımızda…

Ruhsatsız olarak kaçak inşaat cezası nedir? Ruhsatsız kaçak inşaat cezası ne kadar? Kaçak inşaat zaman aşımı olduğunda kanunlar gereği belediyenin en fazla tahsil edeceği tutar 10 Bin TL’yi geçmeyeceği için ödeme zaman aşımı da üç yıl ile sınırlı oluyor.

Ruhsatsız inşaat cezası nedir?

Belediye sınırları içerisinde bulunan herhangi bir arsa üzerinde bir inşaatın başlaması için kurumlar yardımıyla inşaat ruhsatı alınması gerekmektedir. Eğer inşaat ruhsatı almadan bir yapı inşaası başlanır veya biterse, bu yapılara İmar kanununda yer alan bazı hükümler uygulanmakta. Bu hükümlerde genel anlamda binanın yıkımına karar veriliyor ve müteahhit ile fenni sorumlusuyla mal sahibine ciddi miktarda para cezası veriliyor.

İmar Kanunu’nda ruhsatsız inşaatlara verilecek olan cezalar ile ilgili hükümler ise şöyle;

Madde 32’de kanun hükümlerine göre ruhsat alınmalıdır. Eğer ruhsat alınmadan yapılacak yapılar tespit edilirse sorumlu kişilere cezalar verilir ve yapı mühürlenerek inşaat durdurulur. Durdurma  işlemi yapı sahibine tebliğ edilmiş olacak ve en fazla 1 ay içerisinde ruhsatı alması gerekmesi gerekiyor ki, mühür kaldırılsın.

Eğer ruhsata aykırı bir durum var ise, ruhsat iptal edilir ve yapı yıktırılır. Belediyenin yıkım masrafı ise yapı sahibinden tahsil edilecektir. Bu bakımdan her türlü yapının sahibi veya sorumlu kişiler zararlı çıkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz