Belediye ile Mücavir alan sınırları dahilinde yada dışında planı olmayan alanlarda, uygulanacak olan imar yönetmenliği kapsamında bazı yapılar ruhsatsız yapılmakta. İşte sizlerinde ruhsatsız yapabileceği yapılar hakkında merak ettikleriniz.

Ruhsatsız yapılabilecek yapılar!

Belediye ile Mücavir alan sınırları kapsamında, hem iç hem dışta plan yer almayan alanlarda imar yönetmenliği kapsamında, ruhsatsı yapılar yapılabilecek. Bunun için kanunda bazı ifadeler yer almakta.

Yönetmenlik kapsamında, ruhsatsız yapılacak yapılar nelerdir sorusunun cevabı bulunuyor. Köy ile mezralarının yerleşik alanları ile yakınlarında sadece köy nüfusu yada köyde sürekli oturanların yapmış olduğu konut. Tarım ile hayvancılık işinde kullanılması için yapılar ve müştemilat binaları olarak ifade ediliyor.

Kanun’da yer verildi! Valilik rol oynuyor!

Kanun kapsamında madde 57 ile beraber, köy ile mezralarının yerleşik alanları ile yakınlarında tek köy nüfusuna dahil olan ve köyde sürekli oturanların yapmış olduğu konutlarla beraber tarım ve hayvancılık işlerin kullanılması için yapılmış olan yapılara ek olarak müştemilat binaları için yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni alınmasına gerek yoktur.

Yinede, yapı projelerinin hem fen hemde sağlık kurallarına uygunluğu için Valilik görüşü alınması ve muhtarın da izin vermesi gibi bazı izinler gerekebiliyor. inşa edilen yapıların fen ile sağlık kurallarına uygun olması ise valilikler tarafından belirlenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz