İstanbul Kartal’da çöken binadan hemen sonra açıklamalarda bulunan Kurum, “İmarda 5-6 kart görünüp 8-10 kat olan binalar mevcut. Bunların tespiti yapılacak. Şimdilik öncelik göçük altında kalan insanların hayatı” şeklinde konuştu.

5 Ayrı Destek Noktası!

Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum, Kartal’da çöken binayla alakalı, 5 ayrı noktada kurtarma operasyonlarının devam ettiğini belirtti. Son haberlere göre çalışmaların devam ettiğini söyleyen Kurum, yıkılan binanın yanında ki binalarda da tespitlerin yapıldığını söyleyerek, binada hem zemin hemde bodrum kısmında taşıyıcı sistem olan kolon ve perdelerin yıkıldığı tespit edildi.

Hemen yanındaki binada da bir riskin söz konusu olduğunu ifade eden Kurum, yıkılma yönünden bakıldığında, kurtarma operasyonunun yapıldığı alan doğru yıkılma ihtimalinin olduğunu belirtti. AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü‘nce anlık takipler devam ediyor. Şimdilik herhangi bir hareketlik binada yok. Aniden gelilen bir problemde kurtarma yapan arkadaşları harekete geçirecek bir sistem de mevcut.

7 Bina emniyet gereği boşaltıldı!

Kurtarma operasyonunda yer alan destekten hemen sonra 5 ayrı destek noktası daha bulunuyor. Bu desek noktalarında vatandaşlarımızın görsel ve işitsel şekilde duğumuz alanlar mevcut. Bu alanlarda inşallah kısa bir sürede kişilere erişim sağlayacağız. Bu binanın etrafındaki 7 binayı de emniyet gereğince boşalttırmak zorunda kaldık. Çünkü acil bir durumda o binalarında etkilenme riski bulunuyor.

Ruhsatta 5 kat görünüyor ama 8-10 kat

Ayrıca alanlarda ruhsatı bulunan yinede iskanı olmayan bina sayıları çok fazla olduğunu söyleyen Kurum, imarda 5-6 katlı görünmesine rağmen 8-10 kat olan binaların tespiti yapılacak ve gerekli işlemler uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz