Uzun zamandır ekonomik kriz ile mücadele eden ve sert bir devalüasyon yaşayan Rusya getirilen yeni servet vergilendirme sistemi sonrasında yurt dışından konut almak konusunda alıml

Ruslar Türkiye’den Konut Alımında Frene Bastı
Uzun zamandır ekonomik kriz ile mücadele eden ve sert bir devalüasyon yaşayan Rusya getirilen yeni servet vergilendirme sistemi sonrasında yurt dışından konut almak konusunda alımları durma noktasına getirdi. Zengin Ruslar ağır vergi uygulamalarından korunmak ve nakit para birikimlerini saklamak istemeleri gayrimenkul yatırımı konusunda ilginin yurt dışı pazardan uzaklaşmasına neden oldu. 
Türkiye’den Alımlar Azalırken İngiltere’den Arttı
Yapılan araştırmalar ile beraber Rusların konut alımında Türkiye’ye olan ilgilerinde rekor azalma yaşandığı görülürken geçen yıla oranla İngiltere emlak sektörüne hızlı bir kayma yaşandığı görüldü. Rusya’nın yurt dışında emlak satış ve alım hizmeti veren en büyük şirketlerinden biri olan Tranio tarafından açıklanan verilere göre 2016 yılının ilk 11 ayında 2015 yılının aynı dönemine göre yurt dışından konut satın almak isteyen Rusların sayısında yüzde 60 artış yaşandı. 
Yaşanan bu yüksek artışa rağmen Türkiye’den konut alan Rusların sayısı ise yüzde 59,3 azalma yaşandı. Yaşanan bu hızlı düşüş ile beraber Rusya’da yaşayan kişilerin yurt dışında en çok talebi azalttıkları ülke Türkiye oldu. Türkiye’yi takip eden ülke ise yakın komşumuz Yunanistan oldu. Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz Rusların bu ülkeye azalmasına neden olurken geçen seneye oranla alımlar yüzde 33 oranında azaldı. Azalan ilginin ise İngiltere’ye kaydığı görülürken İngiltere’den konut alımlarında ilginin yüzde 56,59 oranında arttığı görüldü. İngiltere’yi yüzde 41,5 artış ile Tayland ve yüzde 36,9 artış ile Amerika izledi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.