Rutubetli evde oturmanın zararları nedir? Rutubetli ev ne gibi zararlar verir? İşte rutubetli ev hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları…

Özellikle sıcak günlerde evde kalmak ister ve dışarıya çıkmak istemeyiz. Ancak rutubetli bir evde oturuyorsanız sağlık açısından çok zor bir süreçten geçebilirsiniz. Rutubet ve küf durumları evinizde bulunuyor ve kuzey yönünde olan bir cepheniz sizi zor duruma sokacaktır.

Evlerimizde yemek yapma ve banyo yapma gibi aktivitelerin nem oranını arttıracağını belirtelim. Birikmiş olan bu nem duvarlarınızda nem sorununa neden olduğundan rutubet başlayacaktır. Evlerinizde çok fazla bitki olması da duvarları terletecek ve rutubete neden olacaktır. Son zamanlarda PVC pencereler ile ısı yalıtımları olduğundan hava akımı azalır ve rutubet olma olasılığı atar.

Normal durumda evlerimizi nem oranı %55‘den daha aşağı bir seviye de olması gerekiyor. Eğer bu seviye artarsa, sağlık sorunları başlayacaktır. Rutubet olması halinde mikroplar ve zararlı bakteri gibi zararların çoğalması boy gösterecektir.

Rutubet ile küfün açmış olduğu bir sorun ise küf alerjisi oluyor. Bu alerji olması halinde ise burun akıntı ve kaşıntısı hatta göz yaşarması ile hapşırık durumları boy gösterecektir. Küf olması solunum yolu rahatsızlığını başlatacaktır. Astıma kadar gidebiliyor.

Rutubet durumunun bir diğer sorunu ise romatizma rahatsızlığı oluyor. Eğer rutubetli bir evde oturursanız çok uzun yıllar eklem ağrıları ve halsizlik çekebilirsiniz. Rutubet uyku sorunlarına da neden olabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz