Rüzgar enerji santrali nedir? Rüzgar enerji santrali ne işe yarar? İşte rüzgar enerji santralleri hakkında merak edilenler ve bilmeniz gereken detaylar…

Rüzgar enerji santrali nedir?

Rüzgar enerji santralleri rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için kurulmuş olan araçlardır. Enerji kaynakları güneş olarak bilinen enerji santrallerinde, güneş enerjisinin toprağı ısıtması ve denizler ile atmosferi oluşturması sonucu, sıcaklık ve basınç farklarından dolayı rüzgarlar meydana geliyor.

Rüzgar enerjisinde mekanik enerji ile elektrik enerjisi üretiliyor. Şaft gücünden elde edilen mekanik enerji ise su pompalanıyor ve tahıl öğütleme ile kesme hatta sıkıştırma gibi durumlarda kullanıldığını belirtelim. Bu şekilde üretilen elektrik daha çok kırsal alan ve ormanlık alanlarda kullanılmaktadır.

Çok büyük rüzgar alanlarında rüzgar enerji santralidaha fazla üretilir ve daha fazla türbinler kullanılır. Rüzgar enerji santrallerinde olmazsa olmaz rüzgar türbinleri olduğunu belirtelim. Türbinler rüzgar enerjisini kesmeyecek bir yükseklikte kurulur ve gövde ile motoru bulunur.

Rüzgar Enerji Santrali Nasıl Kurulur?

Rüzgar enerji santrallerini kurmak için bazı aşamalar gerekiyor. Bu aşamaların başında fizibilite çalışmaları yapmanız gerekmekte. Ardından ise rüzgar ölçümleri yaparak kararınızı netleştirebilirsiniz. Lidar ölçümleri ve yerleşim yerini planlayın. Daha sonra enerji üretim tahminlerini ölçtürün. CFD modelini hazırlayın.

Size uygun türbinleri araştırın. Rüzgar performans ve kabul testlerinizi yaptırın. Bu işi sizin yerini yapacak bazı uzman kişiler anahtar teslim fiyat belirterek, size tüm bilgileri aktarıyorlar. Fazla bilginiz yoksa bilir kişilerden destek almak daha mantıklı olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz