Hürriyet Emlak ve Sahibindene Rekabet Kurumundan İyi Haber 

Türkiye’nin en büyük emlak siteleri olarak öne çıkan sahibinden ve Hürriyet Emlak Rekabet Kurumuna soruşturma talebi ile Rekabet Kurumuna şikâyet edilmişti. Online gayrimenkul sektöründe sahip oldukları konumu kötüye kullanarak aşırı fiyat uygulamasında bulundukları iddiası ile haklarında Rekabet Kurumu tarafından iki sitenin hakkında soruşturma başlatılmıştı. Rekabet Kurumu yapmış olduğu değerlendirme sonucunda 22 Eylül tarihinde aldığı kararı açıkladı ve ortada böyle bir durumun olduğunu gösteren bir kanaate varmayarak soruşturmaya yer olmadığını açıkladı.

Hâkim Durum İddiaları Gerçeği Yansıtıyor Mu?

Rekabet Kurumu ortaya atılan iddialar kapsamında her iki sitenin de alanlarında gerçekten hâkim konumda olup olmadıklarını inceleme altına aldı. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında bir kurumun hâkim konumda olup olmadığına “Belirli bir piyasadaki bir veya birden fazla teşebbüsün, rakipleri ve müşterilerinden bağımsız hareket ederek fiyat, arz, üretim ve dağıtım miktarı gibi ekonomik parametreleri belirleyebilme gücü.” Üzerinden karar veriliyor. Bu tanıma uygun olarak bir kurumun hâkim konumda olması için Pazar payının en az yüzde 40 olması gerekiyor.

Yapılan Araştırma Sonucu Gizli Tutuluyor

Kurum tarafından yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler ne yazık ki ticari sır kapsamına girdiği için kamuoyu ile paylaşılmıyor. Ancak soruşturma açılmasına yer verilmemesi her iki sitenin de yüzde 40 olarak belirlenen bu oranın altında kaldığı şeklinde yorumlanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz