17 Ağustos 1999 Marmara Depremi geride kalan 18 yılın ardından hala izlerini hissettirmeye devam ediyor. Yaşanan depremde büyük hasarın meydana geldiği illerimizden biri olan Sakar

Sakarya Depremin İzlerini Büyüyerek Sildi
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi geride kalan 18 yılın ardından hala izlerini hissettirmeye devam ediyor. Yaşanan depremde büyük hasarın meydana geldiği illerimizden biri olan Sakarya depremin ardından geçen 18 yılın ardından yaşadığı yıkımın izlerini silmeyi başarırken ekonomisini ise 10 kat büyüttü. Sakarya’nın bu kadar büyümesindeki en büyük etken ise devlet tarafından verilen teşvikler ile sanayicilerin bölgeye olan ilgisinin arttırılması oldu. 

Organize Sanayi Bölgesi Sayısı Arttı
1999 Marmara Depremi meydana geldiğinde Sakarya’da toplam 3 tane organize sanayi bölgesi bulunurken depremin ardından sanayicilere verilen teşvikler sayesinde bu sayı 10’a yükseldi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul konu hakkında açıklamalarda bulunurken depremin ardından Sakarya ekonomisinin 10 kat büyüdüğünü belirterek büyük bir müjde verdi. Kösemusul çok yakın bir zamanda Milli Üretim Üssü misyonunu hayata geçireceklerini söyledi. 
Sakarya Deprem Riski Yüksek Bir Kent 
Sakarya’nın deprem fay hattı üzerine kurulu olan bir kent olduğunu belirten Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaşanan 1999 depreminde bu acı gerçekle bir kere daha yüzleştiklerini söyledi. Deprem fay hattının üzerinde olduklarını bilerek ve bilinçlenerek şehri baştan inşa etmeye devam ettiklerini belirten Balkanlıoğlu artık deprem hakkında bilinçli ve depreme hazır bir şehir olmak için çalıştıkları müjdesini verdi. Büyüyen ekonomisi ile daha güçlü bir şekilde depreme hazırlanan Sakarya kentsel dönüşüm projeleri ile de güven veriyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.