Taşınmaz Ticaretine yönelik emlak sektöründe faaliyet gösterecek olan işletmelerin en geç 5 Aralık 2019 gününe kadar yetki belgesi alması şart. Bu belgeyi almayan kişilere ise cezai işlemler uygulanacak. İşte tüm detaylar…

Tapu kanunu kapsamında taşınmaz mallara yönelik devir işlemlerinde tüzel kişi gurubunda olanlardan istenen ve kişilerin temsilcisi dahil olmak üzere gayrimenkul ticari yapması için izin alması gerekmekte. Yetki belgesi ile temsilci olarak belirtilen kişi, bu gayrimenkulleri tüzel kişinin adına ister satar isterse de kiralayabilme yetkisine sahip olacaktır.

Sanal ofislere belge yok!

Taşınmaz ticaretine yönelik emlak işiyle uğraşmak için yeni faaliyetler düzenlenmekte. Yönetmenlik kapsamında site yönetimlerinin de emlakçılık alanlarında olmaması için çalışmalar yapılacak. Bunun yanı sıra sanal ofis üzeri vergi kaydı yapan ve bağımsız bir yeri olmayan işletmeler için yetki belgesi alma hakkı tanınmıyor.

Son gün 5 Aralık olarak açıklandı!

Yetki belgesi almanız için 5 Aralık 2019 son gün. Bu tarihten sonra ise cezai işlemler başlatılacak. Yetki belgesi olmadan taşınmaz ticareti yapmak yasak, aksi taktirde cezalar uygulanacak. Yetki ise işletmeler için ayrı ayrı düzenlenerek 5 yıl geçerli olacak.

Bu bakımdan emlak ve bu sektörde buna yönelik çalışanlar için yeni yönetmenlik çerçevesinde, yetki belgesini 5 Aralık 2019’a kadar almanız gerekiyor. Aksi taktirde belge olmadan faaliyet göstermeye çalışanlar için ciddi cezalar uygulanacak. Yetki belgesi ise her işletmeye verilmeyecek. Kurallara uygun olmak zorundasınız.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz