Sanayi Siteleri Şehir Dışına Taşınacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda sanayi sitelerinden şehir dışına taşınmaya yönelik talep alındığını ve bu talep doğrultusunda sanayicileri zarar ettirmeyecek bir çalışma üzerinde hazırlık yapıldığını belirtti.

Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi kapsamında şehir içinde bulunan sanayi sitelerinin şehir dışına taşınacağını, bu sürecin hukuki zemine oturtulacağını, “Belediyeler, il özel idareleri ve bakanlık, mülk sahipleriyle anlaşacak. Onlara tertemiz, modern sanayi çarşıları kuracağız. Adamın bir dükkânı varken iki tane olacak. Pek çok ilde 1970’lerde yapılmış sanayi siteleri çok küçük, 50 metrekarelik yerler artık yetmiyor. Şehrin durumuna göre imar imkânı vereceğiz. Oralara lüks konutlar yapılabilecek, AVM’ler yapılabilecek. Mülkiyet sahipleri bu işten zarar etmeden kâr edecekler” şeklindeki açıklamaları ile bildirdi.

17 Milyarlık Maaliyet Oluşabilir

Şehir merkezindeki sanayilerin, dönüşüm konusunda istekli olduğunu, birkaç bölgeden taşınma talebi alındığını ve toplanan taleplerle birlikte Hatay, Tunceli ve Malatya olmak üzere üç şehirden de istek geldiğini belirtti. Taşınmak isteyen sanayiler için %3 faiz oranı ile kredi imkanı tanınacağını, taşınma, altyapı ve üstyapı maliyetinin de karşılanacağını söyleyen Faruk Özlü, yaklaşık olarak bin sanayi sitesi adına 17 milyarlık bir maliyetin oluşacağını, mülk değerlerinin de kendisini çevireceğini ekledi.

Zeytinlik düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Özlü’nün sözleri, “İllerde zeytin koruma kurulları oluşturulacak. Bir yerde OSB ya da küçük sanayi sitesi kurulacaksa, bu kurul toplanacak. Zeytincilik enstitülerinden kişiler kurulda olacak. Tarım ve sanayi il müdürleri olacak. Etrafa zarar vermeden sanayi tesisleri kurulabilecek teknolojiler var. Arıtma ve filtre sistemleri var. Zeytinliğe 3 kilometre mesafede tesis kurulamaz değil de arıtma tesislerini kurmak kaydıyla olabilir. Sınıra kurul karar verecek” şeklinde devam etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz