Sanayi Veya Lojistik Depolama Arsası Nedir, Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilir?

Türkiye’de lojistik sektörü her geçen gün büyümeye devam ederken sanayi ve lojistik depolama arsalarına olan ilgi de bu gelişime paralel olarak artmaktadır. Yerli ve yabancı yatırımcıların lojistik arsa arayışında olması yatırımcıların da bu arsalara olan ilgisini attırmaktadır. Peki, sanayi veya lojistik depolama arsası nedir, nasıl alınır, nelere dikkat edilir?

Sanayi ve Lojistik Depolama Arsası Nedir?

Belediyeler tarafından uygulanan iskân projelerinde söz konusu arsaya sanayi imarı verilmesi durumunda o arsa sanayi imarlı arsa olarak tapuya tescil edilir. Sanayi imarlı arsalara konut yapımına izin verilmediği için bu konutlar kaçak olarak kabul edilmekte olup ancak yine bazı yapıların sadece bu arsalar üzerine yapılmasına izin verilmektedir. Lojistik depolama alanları da bunlar arasında yer almaktadır. Sanayi ve lojistik depolama arsası iskân projesinde sanayi imarı verilen ve uygun büyüklüğe sahip olan depolama arsalarıdır.

Sanayi Veya Lojistik Depolama Arsası Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Verilen satılık arsa ilanları değerlendirilerek alınır. Bu ilanlarda yer alan fiyatlar ise arsanın konumu e sunulan imkanlara bağlı olarak belirlenmektedir. Sanayi ve lojistik depolama alanı satın alırken imar durum belgesi üzerinde mutlaka arsanın sanayi + lojistik ifadelerine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak net ve brüt parsel sorgulaması yapılmalı, inşaat yapılmasına izin verilen alan sorgulanarak bunlara göre karar verilmelidir. Yine arsanın lokasyonu yatırım için uygun olmalı, İSKİ ve koruma havzaları dikkate alınmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz