Şantiye Şefliği Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere inşaat sektöründe yapı ruhsatına tabi olarak inşa edilen tüm yapıların inşaat alanlarında şantiye şefi bulundurulması kanuni bir zorunluluktur. Ancak inşaatı gerçekleştiren müteahhidin aranılan şantiye şefi şartlarına sahip olması durumunda kendisi şantiye şefi olarak bu görevi üstlenme hakkına sahip olduğu için ayrıcı bir şantiye şefi görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor. Peki, şantiye şefliği şartları nelerdir?

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

Şantiye şefi olmak isteyen kişilerin yapım işinin aranılan uzmanlık bilgilerine sahip olabilmesi adına mühendis, mimar ya da bunlar ile ilgili teknik öğretmen veyahut da tekniker olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu meslek grupları dışında kalan kişilerin şantiye şefi olmalarına izin verilmemektedir. Yine kişinin sorumluluğunu üstleneceği şantiyenin büyüklüğü ve niteliğine bağlı olarak ta bazı özel şartlar aranabilmektedir.

Bunlara ek olarak şantiye görev aldığı illerin dışında görev almasına da izin verilmemektedir. Yani bir şantiye şefi aynı anda hem Ankara’da hem de İstanbul’da yer alan bir inşaatın şantiye şefliğini üstlenememektedir. Ancak aynı şehirde yer alan şantiyelerde yönetmelik ile belirlenen metrekare sınırını aşmamak kaydı ile aynı anda en fazla 5 ayrı şantiyenin şantiye şefi olarak görev alma hakları bulunmaktadır.

Sorumluluğunu aldığı şantiyede şantiye şefinin görevleri arasında inşaatın ilgili yönetmeliklere ve projeye uygun olarak yapılması, bu amaç doğrultusunda iş organizasyonunu gerçekleştirmek, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almak ve yetki belgeli usta çalıştırılmasını sağlamak yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz