Şartlı Bağış Nedir?

Tapuda bağışlar, bir bedel karşılığında olabildiği gibi herhangi bir bedel karşılığında olmadan da gerçekleştirilebiliyor. Bağış yolu ile bir mal, sahibinden bir başkasına devrediliyor.

Tapuda Bağış

Tapuda bağış işlemlerinde mal sahibi, taşınmaz malının sahipliğini bir başkasına devrediyor. İşlemin gerçekleşebilmesi için kişinin reşit olması ve ayırt etme gücüne sahip olunması gerekiyor. Gayrimenkul sahibinin gerekli belgeler ile tapuya müracaat etmesi ile bağış işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Şartlı Bağış

Tapuda bağış yapılırken, bağış yapan kişi bazı mükellefiyetleri bağışı kabul eden kişiye yükleyebiliyor. Söz konusu mükellefiyetler, bir şeyi yapmak ya da bir şeyi yapmaktan kaçınmak şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Belirlenen bir mükellefiyet varsa bağış resmi senedinde belirtilmesi gerekiyor.

Şartlı bağışlarda rücu şartı, bağışı kabul eden kişinin bağışlayan kişiden önce vefat etmesi durumunda taşınmaz malın bağışlayan kişiye geri dönmesi şartı olabiliyor. Bu durumun haricinde herhangi bir şart ile taşınmaz mal, bağışlayan kişiye geri dönmüyor.

Taşınmazın Eski Sahibine Dönmesi

Rücu şartının gerçekleşmesi, bağışı kabul eden kişinin bağışlayandan önce vefat etmesi durumunda, bağış yapan kişi taşınmaz malın kendi adına yeniden tescil edilmesini isteyebiliyor. Bağışı kabul eden kişinin vefat ettiğini nüfus kayıt örneği ya da bir veraset senedi ile kanıtlayan kişi, tapu sicil müdürlüğünden istemde bulunması takdirinde taşınmaz malın kendi adına tescilini yaptırabiliyor. Taşınmaz mal, başkasına devredilmiş olsa bile bağışı kabul eden kişinin vefat etmesi durumunda taşınmaz, eski sahibine dönebiliyor. Böylece bağış yapan kişinin mahkemeye başvurmasına gerek kalmıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz