Şartlı Hibe Nedir Nasıl Gerçekleşir?

 

Hibe, kelime anlamı olarak da karşılık gütmeden verilen mal anlamına gelmektedir. Günümüzde hibe konusu oldukça kullanılan terimler arasında yer alırken, hibe özellikle bir mal üzerinde gerçekleşen ve kullanılan kelimeler arasında yer alır. Hibe, genel olarak bağış, devredilme anlamına gelmektedir. Bunu tabi ki hiçbir amaç gütmeden ve karşılık beklemeden yapılması olarak da bilinmektedir. Hibe konusunda bir de şartlı hibe konusu bulunmakta olup, şartlı hibe nedir, nasıl gerçekleşir konusu gündeme gelerek merak konusu olmuştur.

Şartlı hibe ise bir kişinin belli şartlar dahilinde yaptığı hibeye denmektedir. İsminden de belli olduğu üzere şartlı hibe şartların bulunması ve bu şartlara uyulması halinde hibe edilmesi olarak bilinmektedir. Rücu şartı ile hibe anlamına da gelmektedir.

Kimler Hibe Yapamaz?

 

Hibe yapan kişinin de belli şartlara uyması gerekmektedir. Bu şartlar arasında 18 yaş gözetimi bulunmakta olup, 18 yaşından küçüklerin hibe yapma hakkı yoktur. Bunun dışında ise zihinsel engelli olan kişilerin de hibe hakkı bulunmamaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler velisi olsa bile hibe yapmak hakkına sahip değildir. Anne ve baba olmasına rağmen satış yapma hakkı olsa bile hiçbir şekilde hibe yapma hakkı bulunmamaktadır. Şartlı hibe de genellikle ölümden sonra hibe anlamına geldiği için ve bunun için kullanılmasından dolayı, hibe olarak verilen kişi direk mahkemeye başvurmadan yeniden tescilini isteyebilir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz