Satılan Dükkândan Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Taşınmaz sahipleri içerisinde kiracı olsa dahi bu taşınmazları satma hakkına sahiptir. Ancak kira sözleşmesi devam eden kiracının da taşınmaz satılsa dahi bazı yasal hakları bulunur. Peki, satılan dükkândan kiracı nasıl çıkarılır, satılan dükkânda kiracı varsa ne olur?

Haklı Tahliye Sebebi Nedir?

Kanunlar hem kiraya verenin hem de kiralayan tarafın haklarını korumaktadır. Kiracının dükkândan çıkarılması konusunda ise kira sözleşmesinin devam ettiği durumlarda tahliye işlemi sadece haklı sebeplerin ortaya çıkması durumunda söz konusu olabiliyor. Kiracının tahliyesine neden olabilecek haklı sebepler arasında kiracının kirasını düzenli olarak ödememesi, taşınmazın kiraya verenin kendisi, eşi ya da bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından kullanılacak olması ya da taşınmazın bir başkasına satışı gibi durumlar ilk sırada yer alır.

Kiracıyı Nasıl Çıkarabilirim?

Taşınmaz sahibinin taşınmazı bir başkasına satması durumunda tahliye için haklı sebep doğmuş olur ve kiracının dükkânı boşaltması gerekir. Bunun için taşınmazı satın alan kişinin bu taşınmazı satın aldığını ve taşınmazın boşaltılmasını istediğini açıkça dile getirdiği dilekçeyi noter onaylı olarak (resmi olması açısından önerilmektedir) kiracıya göndermesi yeterlidir. Kiracı yazılı bildirimi aldıktan sonra bu bildirimi takip eden 6 aylık süre içerisinde taşınmazı boşaltmakla yükümlüdür. Taşınmazı boşaltmayan kiracılar için taşınmaz sahibi mahkemeye başvuruda bulunarak zorla boşaltma kararı alma hakkına sahiptir. Ancak yasal prosedür uzun süreceği için karşılıklı anlaşmanın sağlanması önerilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz