Satılan Evden Kiracı Ne Zaman Çıkar?

Mesken ihtiyacını karşılamak için bir başkasının konutunu kiralayan kişilerin en fazla merak ettiği husus; evin satılması durumunda sonucun ne olacağı olmaktadır.
Bu durumda kiracı olarak sizlerin de içinde bulunduğunuz konutun satılma ihtimali söz konusu ise ve “Satış kirayı bozar mı?” sorusu aklınıza geliyorsa hemen yanıtlayalım.
Evde kiracı var iken, evin satılması durumunda kira anlaşmasının devamlılığını etkilememektedir. Fakat, konutu satın alan kişinin ihtiyaç hali kiracının tahliye konusunda bire bir etkili olmaktadır.

Eğer evi satın alan kişinin bu eve ihtiyacı bulunmuyorsa, diğer ifade ile bu evi oturmak için kullanmayacaksa ve kiracısına evden çıkması için bildirimde bulunmadıysa kira anlaşması aynen devam eder.
Fakat, evi satın alan kişinin bu eve ihtiyacı var ise ve bu ihtiyacını ispatlama durumu da söz konusuysa, bildirim şartlarına bağlı kalmak koşulu ile kiracıdan tahliyesini isteyebilme hakkına sahiptir.

Bu konu ile alakalı durumlar borçlar yasası dahilinde şu şekilde açıklanmıştır.

Kiralananı sonradan edinen şahıs, onu kendisi, üstsoyu, altsoyu, eşi veya yasa gereği bakmakla sorumlu olduğu diğer şahıslar için ev veya işyeri gereksinimi nedeni ile kullanma mecburiyeti varsa, edinme zamanından başlayarak 1 ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek şartıyla, kira anlaşmasını 6 ay sonra açacağı bir dava ile sonlandırabilir.

Kiralananı sonradan edinen şahıslar, isterlerse gereksinim nedeni ile anlaşmayı sonlandırma hakkını, anlaşma süresinin bitiminden başlayarak 1 ay içinde açacağı dava yolu ile de kullanma hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz