Yazlık Alanlar İzmir, Didim ve Antalya’ya Yöneliyor

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatil için yazlık satın almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında İzmir, Didim ve Antalya’nın yer aldığını belirten açıklamalarda bulundu.

Didim, Yabancıların İlgisini Çekiyor

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yaz aylarında yapılan satışlara bölgesel olarak bakıldığında, İzmir’in yoğun talep gördüğünü ve bu durumun öğrencilerin ve devlet memurlarının tayini ile bağlantılı olduğunu belirtti. Özhan Atalay, Antalya’ya olan ilginin de aynen devam ettiğini ve Didim’in özellikle yabancılar tarafından ilgi gördüğünü de ekledi.

Projelerde Metrekare Fiyatlar 6 bin TL’den Başlıyor

ERA Dia brokeri Özgür Özatağan, Mansuroğlu ve Kazımdirik mahallelerindeki projelerin metrekare birim fiyatlarının 6 bin TL ve 8 bin TL arasında olduğunu belirtirken, “Bornova ve Bayraklı bölgesinde markalı projeler, yaşam dokusu  ve müşteri beklentisini yukarı taşıyor. Özellikle yatırımcı cephesinde bölgenin coğrafi ve demografik yapısı nedeniyle 1+1 konut seçenekleri talep görüyor. Mansuroğlu ve Kazımdirik mahalleri cazibelerini korurken, 1+1 daireler için 1.200-1.800 TL, 3+1 daireler 1.400-2.500 TL arasında bedellerle kiraya veriliyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Turizm Amaçlı Satışlar Artıyor

Antalya ERA Maximum brokeri Hüseyin Günal, Antalya bölgesindeki gayrimenkullerin durumundan şu şekilde bahsetti; “Bu ilginin tavan yapmasının arkasında 2015 yılından itibaren düşen yazlık fiyatları etkili oldu. Metrekare fiyatlarının 1.000 TL ile 5.000 TL arası değiştiği Antalya’da en çok talep gören bölgeler ise; Konyaaltı ve Lara bölgeleri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle iç turizm ve yabancı yatırımcının ilgisinden kaynaklı olarak Alanya, Manavgat- Side, Kemer, Kaş-Kalkan bölgesindeki turizm amaçlı gayrimenkul satışları da artarak devam ediyor”

Didim’de Yabancılara 15 Bin Satış

Didim ERA Universal brokeri Mehmet Erçin Sandalcı, Didim’deki yazlık evlerin, yabancı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü, 2000 yılından bu yana yabancı yatırımcılara 15 bin emlak satışı yapıldığını açıkladı. Sandalcı, ”Sahip olduğu harika plajları, berrak suyu ve düz alanları ile Didim, turizm konusunda en iyi alternatiflerden biri haline geldi. Didim’in, İzmir’e 150 km, Bodrum’a 104 km ve Kuşadası’na 70 km olan mesafesi sayesinde Didim, sağlık, tatil ve tarih turizmini harmanlayan ender tatil beldelerimizdendir. Bu konumu sayesinde Didim’in emlak satışlarında ulusal platformda olduğu kadar yabancı platformda da en fazla işlem yapılan kentlerden biri olma özelliği taşıyor. Didim’de metrekare fiyatları ise 1.890 TL ile 2.450 TL arasında değişiyor. Didim’de yabancı yatırımların % 70‘ini İngilizler oluştururken, Belçika, Fransa Hollanda ve Rusya onu takip ediyor. 2000 yılından beri yabancılara satılan emlak sayısı ise 15 bin adet olarak görülüyor” şeklinde konuştu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz