Satın Aldığınız Taşınmazın Tapusunu İncelediniz Mi?

Taşınmaz satışlarında ne yazık ki çok sayıda dolandırıcılık yapılırken özellikle de tapu devirlerinde yaşanan sorunlar dikkat çekiyor. Gayrimenkul satışları için genelde alıcılar sadece alacakları yapının fiziki durumu ile ilgilenirken tapu kayıtları gerektiği gibi incelenmiyor. Yapılan bu yetersiz inceleme ise bazı sorunların ortaya çıkma riskini arttırıyor.

Riskli Yapı Beyanı Mutlaka Kontrol Edilmeli

Özellikle de kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir yoğunlukla gerçekleştirildiği şehirlerde alımda bulunacak olan kişilerin daha da dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılacağı eski binalar için riskli yapı beyanı veriliyor. Bu beyan verildiği anda binanın yıkılması kesinleşirken buna ek olarak tapu üzerinde SİT alanı ya da eski eser şerhleri de konulabiliyor. Yapılan tüm bu müdahaleler satın aldığınız konutun büyük bir hüsrana dönüşmesine neden oluyor.

Sağlam Tapu Nedir?

İşte tam bu noktada devreye sağlam tapu adı verilmektedir. Tapu sicilini tüm detayları ile inceleyen ve tapu kayıtları üzerinde aleyhinize oluşabilecek her türlü şerh ve işlemin incelenmesine sağlam tapu adı verilmektedir. Bu işlem gayrimenkul danışmanlık firmaları tarafından yapılmakta olup amaç tapu devri sonrasında kişinin aleyhine gelişebilecek olumsuzlukları erken evrede tespit ederek satışı buna göre şekillendirmektir. Bazı tapu kayıtlarının sadece uzman kişilerce anlaşılabilir olması bireysel olarak bu araştırmanın yapılmasını zorlaştırırken bu nedenle uzman yardımı alınması tavsiye ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz