Konut satın alacak kişiler, konut satın almadan önce konutun ipotekli çıkma ihtimalini göz önünde bulundurmalı. Diyelim ki konut ipotekli çıktı. Konutun ipotekli çıkması halinde ne yapılır? İşte detaylar…

İpotekli ev satın alma

Satın almak istediğiniz evi banka yoluyla satın alacaksanız eğer, ilk olarak bankanızdan o evin ipotek durumunu beyan etmeniz gerekmekte. Bundan sonra ise, kredi almak istediğiniz banka, ipotekli ev kullanan kredinin bankası değil ise, karşılıklı bankalar arasında ipoteği kaldırmak için bazı işlemler uygulanır. İpotek kaldırma işlemlerinden sonra ise, tapu dairesinden randevu almak ve işlemlerin bitmesi 1 gün sürüyor.

En önemli nokta ise, ipotekli olan evi siz peşin alsanız bile devam ettiğini bilmeniz gerekiyor. Bu bakımdan böyle bir durum söz konusu olursa, tapu işlemleri sırasında, evin ipotekli olup olmadığını mutlaka öğrenin. Çünkü borcunuz yoksa bile, banka ipoteği devam edebiliyor.

İpotekli ev satmanın yolları neler?

Banka kredisi üzerinden satılan evin üzerinde herhangi bir borç veya henüz ödenmeyen bir borçtan dolayı ipotek yer alsa bile, evi isteğiniz üzerine satışa sunabilirsiniz. Siz evi banka üzerinden konut kredisi ile almış ve bu ilişkiyi kesmek daha sonra satmak isterseniz, diğer bankalardan tüketici kredisi alıp, borcu tamamen kapatabilirsiniz.

Yeni almış olduğunuz kredi, konut kredisi ile aynı olmayacağından bazı vergiler olacağını unutmayın. İpoteği tamamen kaldırmış ve evi bir başkasına satma imkanına sahip olacaksınız. Daha sonra ise diğer kredinizi kapatabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz