Satın Alınan Konut Depreme Dayanıklı mı?

Konut satın almak isteyenler için depreme dayanıklılık ile ilgili tavsiyelerde bulunan Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili olarak “Depreme tam olarak hazırız diyemeyiz ama kentsel dönüşümde faaliyetler çok hızlı şekilde ilerliyor.” açıklamasında bulundu.t

Yönetmeliğe Uygun İnşa Edilen Binalar

Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, konut satın almak isteyenler için depreme dayanıklılık konusunda bazı tavsiyelerde bulundu. Bulut’un tavsiyeleri şu şekilde sıralandı;

– Satın alacağınız konutun deprem sonrası projelendirilmiş binalarda olmasına özen gösterin.

– Deprem öncesi yapıların büyük bir bölümünün risk taşıdığını unutmayın.

– Bir binanın yüksek ya da alçak, büyük ya da küçük olması arasında bir risk farkı bulunmuyor. Önemli olan satın almayı düşündüğünüz dairenin yer aldığı binadaki kat sayısı değil, yeni yönetmeliklere uygun biçimde inşa edilip edilmediği.

Kentsel Dönüşüm Hız Kazandı

Yıkım Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bulut, 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm süreci kapsamında 2016 yılı itibariyle Türkiye’de 80 ila 100 bin civarında binanın yıkılıp dönüştürüldüğünü söyledi. 2017 yılında 60 bin binanın dönüştürülmüş olacağını belirten Bulut, “Bu da kentsel dönüşümün inanılmaz hız kazandığını gösteriyor ve 20 yıl süreceği düşünülen kentsel dönüşüm projesinin daha erken biteceğini bize müjdeliyor. Geçtiğimiz yıla kadar yapılan yıkımların oluşturduğu rakam yaklaşık 5 milyar lira seviyesindeydi. Ancak sadece 2017 yılında 3 milyar liralık işlem hacmi olacağını düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz