Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir?

Alıcı tarafın ve satıcı tarafın ilerleyen günlerde yapacakları satışın noter tarafından onaylanmış ön satış sözleşmelerine satış vaadi sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sözleşme alıcı ve satıcı tarafın noter huzurunda satıcının belirlenen ortak tutar karşılığında taşınmazın satışını vereceğini, alıcının ise bu tutar karşılığında taşınmazı satın alacağını beyan ederek yazılı metni imzalaması sonucu hazırlanır. Sözleşmenin resmiyet kazanabilmesi için mutlaka Satış Vaadi Sözleşmesi noter kanalı ile imzalanmış olmalıdır. Zaten noter onaylı sözleşmeler arasında yer aldığı için tüm resmi işlemlerde de geçerliliği kabul edilir.

Satış Vaadi Sözleşmesinden Cayma

Bazı koşullar altında satış vaadi sözleşmesi imzalanmış olmasına rağmen alıcı ya da satıcı tarafın bu sözleşmeden cayma hakkı bulunmaktadır. Satış vaadi sözleşmesinden caymak isteyen tarafın ödeyeceği bir ceza bulunup bulunmadığı ya da ceza tutarı gibi konularda mutlaka sözleşmede yer almalıdır. Satış vaadi sözleşmesi mutlaka tapuya şerh edilmelidir. Kişinin elinde satış vaadi sözleşmesi bulunmasına rağmen satıcı olmadan tek taraflı olarak resmi satışın yapılması mümkün değildir.

Satıcı tarafta tapu devri işlemi yapılırken satışa katılmalı ya da yerine vekalet verdiği birinin adına katılmasını sağlamalıdır. Satış vaadi sözleşmesinde hem alıcı hem de satıcı tarafın yükümlülükleri açık olarak yazılmalıdır. Yine hiçbir tartışmaya yer vermeksizin taşınmazın devir işlemi için istenen tutar, devir koşulları, teslim tarihi ve sözleşmeye uyulmaması durumunda uygulanacak olan cezai yaptırımlarda sözleşmede yer almalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz