Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir?

Aynı zamanda yapıları gereği ön satış sözleşmeleri olarak kabul edilen satış vaadi sözleşmeleri adından da anlaşılacağı üzere vaat edilen satışı yazılı olarak gösteren resmi belgelerdir. Hem alıcı hem de satıcı tarafın ya da bu tarafların vekâlet verdikleri kişilerin notere giderek bu satışı kendi iradeleri ile ortaya koymaları sonucu gerçekleştirilir.

Mutlaka Noter Kanalı İle Yapılmalıdır

Satış vaadi sözleşmeleri için aranılan en önemli koşul kesinlikle noter huzurunda yapılmış olmalarıdır. Yani noter onaylı olmayan satış vaadi sözleşmelerinin bir hükmü yoktur. İmzalanan satış vaadi sözleşmesinin yasal olarak kabul edilme şartı noter onayı almış olmasıdır. Buna ek olarak imzalanan satış vaadi sözleşmesi en geç 10 sene içerisinde tapu sicil kaydından da onaylanmalı yani gerçek satış gerçekleştirilmelidir.

Satış Vaadi Sözleşmesi Zaman Aşımı 

Her sözleşmede olduğu gibi tapu vaadi sözleşmesi içinde belirli bir zaman aşımı sınırı uygulanmaktadır. Satış vaadi sözleşmesi için uygulanan zaman aşımı sınırı ise 10 senedir.
Yani satış vaadi sözleşmesi imzalanmasına rağmen sözleşmenin imzalandığı tarihi takip eden 10 sene içerisinde esas satış gerçekleştirilmezse bu durumda zaman aşımına uğradığı kabul edilir ve geçerliliğini kaybeder. Yine satış vaadi sözleşmesinin tapuya şerh olarak koyulması durumunda ayni nitelik kazanarak üçüncü kişilere karşı da ileri sunulması mümkün hale gelir. Yani kişilik haklarının korunmasında sözleşme imzalayan kişinin eli güçlenmiş olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz